Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zbiornik Dziećkowice

Do tego sztucznego zbiornika woda doprowadzana jest… rurami ze Skawy i Soły. Pewnie dlatego jest tak czysta i przejrzysta.

Charakterystyka

Zbiornik położony jest pomiędzy Mysłowicami i Imielinem. Jego powierzchnia wynosi 700 ha. Średnia głębokość przekracza 6 m. Woda w akwenie jest bardzo przejrzysta. Duże obszary zbiornika porośnięte są roślinnością.

Brzegi są niskie, dostępne dla wędkarzy. Wzdłuż nich ciągnie się pas wąski trzcin. Część brzegów jest wybetonowana.

Dno zbiornika jest ciekawe. Są wypłycenia, niewielkie garby, głębokie doły, karczowiska, a nawet wąskie rowy. Można też znaleźć twarde, piaszczysto-żwirowe blaty. Gdzieniegdzie na dnie leżą kamienie.

Ryby i techniki łowienia

Dziećkowice słyną z okazałych, pięknie ubarwionych okoni. Kilogramowe sztuki łowi się tu dość często. Przynętami są głównie małe i średnie gumy, przez wielu podawane na bocznym troku. Ale metoda opadu jest równie skuteczna.

Oprócz okoni łowi się także szczupaki i sandacze. Z ryb spokojnego żeru najwięcej jest płoci i leszczy. Wędkarze łowią też karpie, węgorze, liny, wzdręgi, klenie i krąpie.

Sekrety łowiska

Na płyciznach porośniętych roślinnością dobre są duże woblery bezsterowe. Na okonie najlepsze są ostre stoki tych płycizn, schodzące do 6-7 m. Sandacze łowi się głównie w głębokich, 8-10-metrowych przegłębieniach. Są w nich karcze, a nawet pnie powalonych drzew.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Katowicach – tel.: (32)203 84 92. Łódkę można wypożyczyć i zwodować w stanicy Koła PZW Lędziny – tel.: (0)695 032 025. Noclegi: w Mysłowicach, Oświęcimiu, Tychach.

Dane łowiska
W okolicy