Jezioro Wielkie Strzyżmin

Jezioro Wielkie Strzyżmin

Jezioro Wielkie (gmina Chrzypsko Wielkie) zajmuje powierzchnię 266 ha, a kształtem i charakterystyką przypomina największe mazurskie zbiorniki.

Wielkie jest położone na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. Jezioro otacza las iglasty, w którym dominują sosny. Ukształtowanie łowiska jest bardzo zróżnicowane. Zdarzają się miejsca o głębokości przekraczającej 40 m, w których przynęta opada przez 10 minut, ale są również miejscówki na samym środku jeziora, gdzie można spinningować w spodniobutach, stojąc w wodzie po kolana. Na jeziorze znajdują się wyspy. Jedna z nich jest rezerwatem kormoranów czarnych. Prawie cały brzeg jeziora jest porośnięty trzcinami, więc wędkowanie z brzegu jest bardzo niewygodne. Łódź z silnikiem elektrycznym lub ponton to podstawa. Jezioro odwiedzane jest chętnie przez spinningistów i spławikowców. Wędkarzy jest dużo, ale białorybu nie brakuje. Dominują leszcze i płocie. Często trafia się płoć przekraczająca 30 cm. Nie radzę zakładać przyponu cieńszego niż 0,14 mm. Osoby, które od lat łowią na Wielkim, polecają kukurydzę, pszenicę oraz czerwone robaki, które oprócz leszczy wabią także duże węgorze. Spinningiści mogą nacieszyć się holem szczupaków oraz okoni. Najlepszą porą na drapieżniki jest maj i wrzesień. Zębacze najchętniej atakują gumy oraz trollingowe woblery. Wiosną z pewnością sprawdzi się ripper 10 cm w kolorze motor oil. Okonie, szczególnie te średniej wielkości, kusi paproch podany na bocznym troku.

Sekrety łowiska:

Stada dużych okoni często żerują w pobliżu ,,wyspy kormoranów”, gdzie głębokość przekracza 10 m. Jako przynęty polecam średnie, perłowe twistery.

Informacje:

Właścicielem jeziora jest Bernard Dorożała, Gospodarstwo Rybackie Sieraków, ul. Wieleńska 16, tel. (61) 295 22 65. Znajduje się tu wygodny leśny parking i miejsce do zwodowania łodzi. Wjazd od strony wsi Strzyżmin.

Dane łowiska
W okolicy