Rzeka Brda w Bydgoszczy

Brda do połowy lat 80. była ściekiem. Obecnie, gdy zamknięto wszystkie znaczące kolektory miejskie, Brda w Bydgoszczy należy do bardzo atrakcyjnych łowisk.

Szukać szczęścia można od opery aż do mostu łączącego rondo Toruńskie z rondem Fordońskim. Niżej rzeka traci typowo miejski charakter.

W Brdzie najwięcej łowi się kleni, jazi i ich krzyżówek z płocią. Górny odcinek miejski, zaczynający się śluzą, to łowisko brzan. Niekiedy z mostu przy ul. Mostowej widać dorodne klenie i piękne jazie, wyskakujące do owadów.

Odcinek od Mostowej do Bernardyńskiej płynie spokojnym, głębokim korytem. Jest to odcinek najbardziej nieprzewidywalny. Spodziewać się tu można pięknego pasiastego garbusa, szczupaka, troci, sandacza, bolenia oraz wspomnianych ryb karpiowatych: klenia i jazia.

Poniżej Bernardyńskiej – aż do mostu na Wyszyńskiego – rzeka płynie główną rynną ze stromymi brzegami i porośniętymi wypłaceniami po jej bokach. Jest to doskonała kryjówka sandaczy i okoni, a coraz częściej także troci. Dla wędkarza umiejącego czytać rzekę odcinek miejski Brdy jest idealnym miejscem relaksu z wędką. Ta woda potrafi mile zaskoczyć.

W zeszłego roku trwają szeroko zakrojone prace nad oczyszczeniem dna z niebezpiecznych osadów, których przez lata bezmyślnej dewastacji nazbierało się całkiem sporo, dlatego są dni, że woda płynie brudna i łowienie mija się z celem. Najlepsze efekty można osiągnąć po kilkudniowej przerwie związanej np. ze świętami czy innymi dniami wolnymi od pracy.

W Bydgoszczy z powodzeniem łowi się na wszystkie dostępne metody, od spławika, przez gruntówkę, po muchę. Oczywiście króluje spinning. Brzegi są wybetonowane, więc gumowe buty nie są koniecznością, warto jednak nosić podbierak na długim kiju, gdyż nie zawsze stan wody pozwala zejść na niższy murek.

Sekrety łowiska

Niezawodną przynętą na wiosnę jest obrotówka malowana na wzór Stripe (czerwone i białe paski). Najwięcej sandaczy pada na białe kopyta na główce 12–15 g, choć równie skuteczne są głębokoschodzące woblerki wykonywane przez miejscowych speców. Dobre wyniki można osiągnąć po zmierzchu i przed świtem.

Informacje

Woda należy do PZW, ul. Toruńska 57a, 85-023 Bydgoszcz, tel. (52) 323 39 50.

Samochód można zostawić na ul. Mostowej (parkomaty) lub poszukać wolnych miejsc parkingowych przy ulicach poza strefą płatnego parkowania.

Dane łowiska
W okolicy