Karaś złocisty -

Karaś złocisty jest rybą słodkowodną, należącą do rodziny ryb karpiowatych. Cechą charakterystyczną jest bardzo długa płetwa grzbietowa, a także silnie, bocznie spłaszczone ciało. Osobniki przeciętnie osiągają długość 20-35 cm. Ryba ta nazywana jest złocistą ze względu na brązowo-żółty kolor łusek.

W naturze występuje głównie w stawach i jeziorach Azji, w krajach takich jak Japonia czy Wietnam, ale można ją także spotkać w wodach na całym świecie. Karasie są bardzo odporne na małą ilość tlenu – występują nawet w mocno zamulonych czy bagnistych zbiornikach wodnych. Żerują głównie przy dnie, a do ich dieta jest w głównej mierze roślinna. Czasem zjadają także drobne zwierzęta denne, takie jak larwy ochotek.

Karaś złocisty osiąga dojrzałość płciową po około 3-4 latach. Rozmnaża się głównie w ciepłych miesiącach roku, takich jak maj i czerwiec, składając ikrę na roślinności wodnej.

Rybę tą najefektywniej łapać metodą spławikową i gruntową. Karaś najczęściej zjada przynętę w całości – ważne jednak, żeby pamiętać, że żeruje on przy dnie, a zatem przynętę należy też tam umieścić. Ryba ta najlepiej łapie się w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu. W zimie karasie zagrzebują się w mule i rzadko udaje się je odłowić. Na Karasia złocistego nie obowiązuje okres ochronny, a także nie ustalono limitów połowów.

Szczegóły
Wymiar ochronny
Brak
Okresy ochronny
Brak
Dobowy limit połowu
Brak
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
Brak
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
Brak
Artykuły
Autorzy