Leszcz -

Leszcz (z łac. Abramis brama) to niewątpliwie jedna z najczęściej spotykanych ryb żyjących w naszych rodzimych wodach. Dorosłe okazy dorastają do około 6 a nawet 7 kilogramów i potrafią mierzyć od 70 do 80 centymetrów długości. Dojrzałe osobniki wyróżniają się srebrną barwą przechodzącą najczęściej w czerń, złoto a czasem miedziany odcień. Młodsze okazy zaś mienią się czysto srebrzyście

Leszcze są rybami powszechnie występującymi w wodach słodkowodnych, stojących, takich jak jeziora. Najczęściej w celu osiedlenia wybierają akweny o mulistym dnie, gdyż na ogół żywią się bezkręgowcami zakopanymi w dnie, zaś czasami za pokarm wybierają sobie owady osiadające na tafli wody. Do chwytania pożywienia używają specyficznego pyszczka, który jest wysuwany w celu złapania ofiary.

Ze względu na swoją pospolitość, leszcze można łowić przez cały rok kalendarzowy. Jest to możliwe nawet w okresie zimowym- spod lodu. Jednakże, najlepszym okresem na połów są według wielu miesiące sierpień i wrzesień. Leszcze nie są rybami wybrednymi. Człowiek jest w stanie wybrać z szerokiej gamy przynęt tą najskuteczniejszą na ten gatunek ryby. Najczęściej wybierane są białe i czerwone robaki, pinki, kukurydza, a także ziarna, groszek czy kulki proteinowe. Najskuteczniejszymi sposobami na połowy leszczy są zdecydowanie metoda spławikowa, a także łowienie na grunt. Przy spławiku leszcze charakteryzują się podnoszeniem przynęty w górę, co uwidacznia wsparcie się spławika na tafli wody.

Leszcze są rybami nieposiadającymi wymiaru ochronnego. Co więcej, nie obowiązuje je także okres ochronny, co też walnie wpływa na ilość złowionych leszczy na naszych rodzimych zbiornikach.

Szczegóły
Wymiar ochronny
Brak
Okresy ochronny
Brak
Dobowy limit połowu
Brak
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
60 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
70 cm
Artykuły
Autorzy