Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Szczupak

Szczupak

Podstawowe informacje

Szczupak pospolity to drapieżny gatunek należący do rodziny szczupakowatych. Występuje niemal w całej Europie; zamieszkuje zarówno płynące, jak i stojące wody słodkie, a także przybrzeżne słonawe wody Bałtyku. Tarło szczupaka pospolitego rozpoczyna się w marcu i trwa do końca kwietnia.
Choć trudne do porcjowania tak, aby uniknąć pozostawienia ości, mięso szczupaka jest wysoko cenione, głównie ze względu na jego wartości odżywcze.

Jak wygląda szczupak pospolity – Opis wyglądu

Charakteryzuje się spłaszczony ciałem o opływowym kształcie, małym, mocno osadzonymi łuskami oraz wydłużoną głową ze zwężającymi się szczękami. Może posiadać od 700 do nawet 900 niewielkich ostrych zębów, których ułożenie sprawia, że ofiary mają niewielkie szanse na ucieczkę.

najwiekszy-szczupak-sezonu
Źródło: Wędkarski Świat

Gdzie występuje szczupak?

Szczupak ryba (łac. Esox lucius) występuje naturalnie w wodach słodkich północnej półkuli, w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Europie jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występującym w jeziorach, rzekach, stawach i kanałach.

W Polsce szczupak pospolity jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb drapieżnych i występuje w większości polskich rzek, jezior i zbiorników wodnych. Szczególnie duże populacje szczupaków można znaleźć w północnej i wschodniej części kraju, w tym m.in. w jeziorach mazurskich i Suwalszczyźnie.

Czym żywi się szczupak?

Głównym źródłem pożywienia są dla niego małe zwierzęta lądowe, ptaki oraz ryby, w tym także przedstawiciele własnego gatunku, na które poluje, czyhając w ukryciu między roślinami wodnymi.

Metody połowu i dodatkowe informacje

Szczupak to popularny gatunek wśród wędkarzy. Łowić można go metodą spinningową, spławikową i gruntową. Najlepsze gatunki żywców przy metodzie gruntowej to płocie, karasie, ukleje i wzdręgi. W przypadku metody spinningowej dobrze sprawdzają się błystki wahadłowe, woblery oraz gumowe przynęty. Ryba ta intensywnie żerować zaczyna wraz z przyjściem jesieni, stąd najwłaściwszy okres połowu to wrzesień oraz październik. Okres ochronny szczupaka pospolitego trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Obowiązuje również dobowy limit połowu – 2 sztuki.

Zęby szczupaka

Polecane metody połowu szczupaka:

Szczupak pospolity – Ciekawostki

Szczupak pospolity to ryba, która w wielu krajach uważana jest za symboliczną, a czasem nawet pechową. W Polsce i niektórych innych krajach szczupak uważany jest za rybę niebezpieczną i agresywną, która może zagrażać wędkarzom i nurkom. Istnieje też przesąd mówiący, że po zjedzeniu mięsa szczupaka nie należy pić alkoholu, ponieważ może to prowadzić do choroby. W rzeczywistości jednak nie ma naukowych dowodów na to, że szczupak ryba lub jego mięso są szkodliwe dla zdrowia.

Jak przyrządzić szczupaka?

Szczupak to ryba, która ma delikatne, białe mięso i można ją przyrządzać na różne sposoby, w zależności od preferencji smakowych. Oto kilka sposobów na przyrządzenie szczupaka:

  1. Smażony szczupak – rybę tę można usmażyć na patelni z odrobiną oliwy lub masła. Przed smażeniem warto ją oprószyć solą i pieprzem oraz obtoczyć w mące. Smażymy na złoty kolor z każdej strony. Podajemy z ulubionymi dodatkami, np. z ziemniakami i surówką.
  2. Pieczony szczupak – te okazy można upiec w piekarniku, najlepiej na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przed pieczeniem rybę warto natrzeć solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Pieczemy w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza przez około 20-25 minut.
  3. Szczupak w galarecie – to danie, które przygotowuje się z gotowanego mięsa szczupaka z dodatkiem żelatyny. Wymagane jest kilka godzin czasu, aby galaretka stężała. Podaje się ją na zimno z ulubionymi dodatkami, np. z koperkiem i zasmażanymi ziemniakami.
  4. Szczupak duszony w warzywach – szczupaka można dusić z warzywami, takimi jak marchewka, seler, pietruszka i cebula. Wszystko razem podsmażamy, a następnie dusimy w wodzie lub bulionie warzywnym przez około 20-30 minut, aż ryba będzie miękka i soczysta.
szczupak pospolity
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Warto pamiętać, że szczupak jest rybą, która zawiera stosunkowo mało tłuszczu, dlatego warto zadbać o to, aby nie przesuszyć mięsa podczas przygotowywania. Dobrym sposobem na zachowanie soczystości mięsa jest dodanie do dania odrobinę masła lub oliwy.

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE