Poniżej jazu na wysokości wsi Kopanie Odra jest rzeką nieżeglowną. Jest tu sporo rozmytych i zalanych ostróg, zwalonych burt i ciekawych dołów. Rzeka jest dzika i trudnodostępna, szczególnie na lewym brzegu.
Ten odcinek Odry to dobre łowisko boleni. Bolenie zajmują stanowiska najczęściej przy długich przelewach, które powstały na rozmytych mocno ostrogach. Na przelewach stoją też wielkie klenie. Jeżeli uda się po cichu podejść na odległość rzutu małą obrotówką, można liczyć na hol grubej sztuki. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ brzegi są strome i mocno zarośnięte. Bezpieczniej jest stanąć dalej, powyżej przelewu, i spławić tam wobler. Krótkie z wyglądu ostrogi tylko z pozoru są nieciekawe. Ich większa, niewidoczna część jest zalana i mocno rozmyta. Przy ostrogach można złowić sandacza, szczupaka lub suma. Populacja suma jest w Odrze mocna. Przeważają, co prawda, ryby średnie, ale są wędkarze, którzy łowią tu co roku ryby dochodzące do 2 metrów. Żeby się do nich dobrać, trzeba się zwodować tu łodzią lub pontonem uzbrojonym w echosondę, która pomoże namierzyć ryby. W klatkach pod nawisami krzewów, które obmywa wsteczny prąd, można łowić jazie, a stawiając gruntówkę z koszyczkiem – spore leszcze i krąpie. Zdarzają się brania ryb, których nie da się zatrzymać i można stracić całą żyłkę ze szpuli. Sprawcami takich niespodzianek karpie. Warto dla nich uzbroić się w mocny sprzęt i spędzić tu kilka dni.
Sekrety łowiska
Planując zasiadkę na białą rybę dobrze jest zanęcić łowisko grubą zanętą – kukurydzą, grochem lub pęczakiem. Na haczyk najlepiej wtedy zakładać to, czym się nęci, lub czerwonego robaka .
Informacje
Gospodarzem wody jest Okręg PZW Opole , tel. 77 454 55 54. Jadąc od Opola drogą nr 457 w kierunku Brzegu, w miejscowości Stobrawa skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Odry, skręcamy na końcu asfaltu w prawo, dojeżdżamy do jazu i rozpoczynamy schodzenie w dół. Można też dojechać do rzeki sporo niżej, przejeżdżając przez wał utwardzonym przejazdem między Nowymi Kolniami a Kościerzycami .