Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Dobrogoszcz

Dobrogoszcz to piękne jezioro wytopiskowe położone na Pojezierzu Kaszubskim, w powiecie kościerskim, w odległości 3 km od Kościerzyny.
Jest to akwen o powierzchni 53,3 ha, niewielkiej głębokości średniej – 3 m (maksymalna 6,6 m) i bardzo czystej wodzie. Roślinność wynurzona jest tu bardzo bogato reprezentowana przez pałki, sitowie, kosaćce i trzcinę pospolitą. W zatokach występują nenufary, lilie wodne i inne rośliny nawodne, których liście dają cień tak potrzebny rybom. Pod wodą występują bogate łany moczarki oraz osoki. W takich miejscach czają się na swoją zdobycz drapieżniki: szczupaki, okonie, węgorze i – jak mówi właściciel – sumy.
Z białorybu poławiane są leszcze, które mają tu piękną miedzianozłotą barwę, ładne płocie, liny oraz bajecznie ubarwione wzdręgi. Najlepszą metodą jest lekka gruntówka z koszyczkiem zanętowym lub łowienie z zestawem spławikowym z łódki. Po wcześniejszym zanęceniu łowiska można liczyć na naprawdę dobre połowy leszczy, które dorastają tu do 2–2,5 kg.
Szczupaki świetnie reagują na dżerki oraz duże kopyta w kolorze perłowym i motor oil. Okonie najczęściej poławiane są na mniejsze kopytka oraz błystki obrotowe i małe woblerki. Szczupaki, okonie i węgorze dobrze biorą też na płotkę na lekkiej żywcówce.

Sekrety łowiska
Szczupaki i węgorze poławiamy tu w nocy, na spławikowe zestawy żywcowe. Największe szczupaki dają się skusić na tak podany przysmak dopiero po zapadnięciu ciemności.
Informacje
Dzierżawcą jeziora jest Józef Wardyn, mieszkający obok jeziora, przy trasie do wsi Dobrogoszcz. Jezioro leży przy trasie łączącej Gdynię z Kościerzyną, w miejscowości Kościerska Huta, w której można również tanio wynająć kwatery agroturystyczne.
Ryby
leszcze, płocie, okonie, szczupaki, liny, wzdręgi, węgorze

Dane łowiska
W okolicy