Wędkarstwo surfcastingowe (z plaży)
Wędkarstwo surfcastingowe – to metoda łowienia ryb z nadmorskiej plaży. Jest to doskonała forma relaksu podczas pobytu nad morzem, bowiem łączy pasję z możliwością podziwiania potęgi natury, skąpanej niejednokrotnie w urokliwej scenerii wschodów czy zachodów słońca. Ten rodzaj połowu wymaga długich i wytrzymałych wędek, które umieszczone są zwykle na specjalnym stojaku na plaży. Długość wędziska do surfcastingu wynosi od 4,2 do 5,0 m, z ciężarem wyrzutu dochodzącym do 250 g. Wszystko po to, żeby móc wykonywać wyrzuty nawet do 140 m, gdzie najczęściej żerują poławiane ryby. Kołowrotek także powinien być niezwykle wytrzymały i być zaopatrzony w szpulę typu „long cast”, zdolną pomieścić ok. 200 m żyłki lub plecionki. Uniwersalna grubość żyłki używanej do surfcastingu to 0,25 mm, a plecionki 0,13-0,20 mm. Często wędkarze plażowi decydują się na kolorowe żyłki (np. fluo), dzięki którym łatwiej zlokalizować zestaw na morzu oraz lepiej kontrolować hol ryby. Wśród najpopularniejszych gatunków ryb, z jakimi ma się do czynienia w wędkarstwie surfcastingowym, wymienić można: flądry, dorsze, belony, a także spotykane w słodkich wodach – płocie czy leszcze.
Najlepszy na plaży
Surfcasting to ulubiona dyscyplina sportowa Andrzeja Dechnika, który w Rankingu Władek TEAM 2016 uplasował się na pierwszym miejscu. Mój rozmówca w minionym roku często stawał na podium, co również skutkowało uzyskaniem tytułu Czempiona roku 2016 Klubowej Ligi Surfcastingu. Pozwoliłem sobie zadać Andrzejowi kilka pytań, które, mam nadzieję, ubogacą naszą wiedzę na temat tej wspaniałej dyscypliny sportowej. – Andrzeju, z tego, co wiem, mieszkasz w Pucku, ale najczęściej spotkać można Cię na plaży we Władysławowie i Rozewiu. – Tak, to prawda. Ten rejon najczęściej odwiedzam, gdyż mieszkam w Pucku, ale pracuję we Władysławowie. Mam też działkę w Rozewiu. Można więc powiedzieć, że łowię blisko miejsc związanych z moim codziennym życiem. – Jakie ryby można złowić w tych miejscach i w jakim okresie? -Wiosną we Władysławowie łowię trocie i flądry, a w maju zaczyna się połów belon. Latem na Rozewiu nastawiam się na węgorze, leszcze, okonie, płocie i jazie. To kamieniste łowisko, do
Srebrniaki wprost z plaży
Często opisywaliśmy Wam nasze spotkania na plaży przy wędziskach do surfcastingu czy wypady na dorsze z kutra. Tym razem chciałbym zainteresować Was spinningiem morskim. Jeszcze parę lat temu nie przypuszczałem, że w zasięgu rzutu spinningiem znajduje się tyle gatunków ryb. Nie lubię stać w wodzie po pachy. Wolę spacerować brzegiem i obławiać co ciekawsze miejsca z brzegu. Podczas moich wypadów zauważyłem, że taka forma wypoczynku jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie – coraz częściej można spotkać całe rodziny spacerujące brzegiem morza z jednym bądź dwoma spinningistami. Jeśli wybieramy połączenie spaceru ze spinningiem, śmiało mogę polecić wypad od Władysławowa do Jastrzębiej Góry. Mając odpowiednio dalekosiężny sprzęt, jesteśmy w stanie konkurować ze spinningistami w woderach, a do tego mamy asa w rękawie, jakim jest obłowienie wielu kilometrów nadbrzeżnego pasa. …” Warto przeczytać cały tekst, który przygotował dla Was Michał Ceszke. Znajdziecie go na stronie 78 WŚ 4/2017.
Maraton Wędkowania z Plaży im. Henryka Nizioła – Kołobrzeg
Impreza odbędzie się w Kołobrzegu na Plaży Zachodniej w dniach 29 -30 sierpnia 2015r. Wpisowe uprawniające do uczestnictwa : 100 zł. na osobę W ramach wpisowego organizator zabezpiecza napoje i wyżywienie. Sobota 29.08 : 9:00 – zbiórka zawodników 9:00 – 9:15 – odprawa sędziowska 9:15 – 9:45 – losowanie stanowisk 10:00 – wymarsz na stanowiska 11:00 – rozpoczęcie wędkowania 12:00 – konkurs kulinarny 19:00 – spotkanie osób towarzyszących z organizatorem Niedziela 30.08 : 13:00 – zakończenie zawodów 14:00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród Zawodnicy : 3-osobowe drużyny posiadające uprawnienia do sportowego połowy ryb na wodach morskich oraz zawodnicy indywidualni. Punktacja : W klasyfikacji drużynowej oceniane są wszystkie złowione ryby zgodnie z regulaminem na wodach morskich. Punktacja drużynowa i indywidualna (obowiązują wymiary ochronne). Za każdą wymiarową rybę zawodnik otrzymuje 50 punktów. Za każdy milimetr powyżej wymiaru ochronnego zawodnik otrzymuje 1 punkt. Przykład :węgorz o długości 75
Obserwuj nas
ZOBACZ TAKŻE
NOWY REKORD?
Poinformuj nas o nowym rekorodzie wypełniając krótki formularz
Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach „WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.