Sandacz -

Sandacz to ryba z rodziny okoniowatych. Gatunek ten występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu do Morza Kaspijskiego oraz w południowej Anglii. Można go spotkać na terenie całej Polski w rzekach, jeziorach i zbiornikach zaporowych, a także w płytki wodach wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Żyje głównie w głębokich, mętnych wodach o twardym dnie; w jeziorach żeruje na głębokości od 2 do 5 metrów. Charakteryzuje się stosunkowo małą głową i wydłużonym, lekko spłaszczonym ciałem. Dorasta nawet do 130 centymetrów.
Prowadzi nocny tryb życia – aktywny staje się wieczorem, po zachodzie słońca. Sandacz pospolity jest drapieżnikiem, dlatego głównym źródłem pożywieniem są dla niego niewielkie ryby. Czasem żywi się również larwami owadów, dżdżownicami i żabami. Tarło tej ryby odbywa się w kwietniu i maju, choć może przeciągnąć się aż do początku czerwca.

Sandacz jest gatunkiem o dużym znaczeniu gospodarczym i wysokich walorach smakowych. Ze względu na szybki wzrost i wpływ na środowisko jest często hodowany w stawach rybnych.
Najlepszym okresem na połów tej ryby jest jesień, a metody, które sprawdzają się najlepiej to spinning i metoda gruntowa. Przy spinningu używa się standardowych przynęt takich jak woblery, twistery czy błystki wahadłowe; ponadto używa się również małych ryb, żywych lub martwych.

Okres ochronny sandacza trwa od 1 stycznia do 31 maja. Obowiązuje także wymiar ochronny wynoszący 50 centymetrów i limit połowu – 2 sztuki.

Szczegóły
Wymiar ochronny
50 cm
Okresy ochronny
Od 1 stycznia do 31 maja
Dobowy limit połowu
2 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
85 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
100 cm
Artykuły
Autorzy