Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Lipczyno Wielkie

Jest to spore jezioro wytopiskowe położone w otoczeniu gęstych lasów, w pobliżu rezerwatów Bagnisko Niedźwiady i Jezioro Krasne. Jego powierzchnia wynosi 154,6 ha, a maksymalna głębokość sięga 29,7 m. Rzeką wypływającą jest tu Lipczynka.

Woda w Lipczynie Wielkim jest bardzo czysta. Jezioro ma łagodne stoki, dosyć mało urozmaicone dno oraz jedną trzcinową wyspę. Dominującymi gatunkami ryb są: szczupaki, okonie, płocie i leszcze. Występują tu także węgorze, liny, wzdręgi i ukleje. Szczupaki często atakują większe gumy, a łowiąc je, należy pływać wzdłuż trzcin. Szczególnie warto opłynąć wkoło wyspę. Okonie zaś wolą mniejsze twisterki lub niewielkie blaszki. Białe ryby lubią brać na białe robaki, rosówki i ciasto. Na duże leszcze bądź płocie najlepiej jest nęcić grubszą zanętą typu makaron, łubin bądź twarda kukurydza. Najczęściej stosowaną metodą na białoryb wśród miejscowych wędkarzy jest gruntówka, rzadziej spławik z zestawem ustawionym tuż nad dnem lub przegruntowanym. Do łowienia na tym jeziorze pomocna będzie łódka, ponieważ wzdłuż prawie całej linii brzegowej rosną trzciny. Można także wędkować z pomostów, jednak łódź jest wygodniejsza, bo pozwala szybko przemieszczać się z łowiska na łowisko.

Sekrety łowiska

Do przygotowanego ciasta warto dodać zapach wanilii, która skutecznie wabi ryby na tym jeziorze.

Informacje

Gospodarzem wody jest pan Zygmunt Kuczborski. Nad Lipczynem Wielkim znajduje się ośrodek wypoczynkowy w Lipczynku, w którym można bez problemu znaleźć nocleg.

Dane łowiska
W okolicy