Węgorz -

Węgorz to gatunek występujący w Europie Zachodniej i Środkowej, w Oceanie Atlantyckim oraz we wszystkich morzach europejskich. Żyje przy dnie; najchętniej wybiera miejsca ciepłe i muliste. Choć żyje głównie w wodzie, w okresie wędrówek przemieszcza się również po lądzie. Charakteryzuje się wężowatym, wydłużonym ciałem, pokrytym grubą warstwą śluzu. Jego łuski są drobne, głęboko osadzone. W krwi węgorza zawiera się ichtiotoksyna – biotoksyna niebezpieczna dla ssaków, w tym ludzi, w działaniu podobna do jadu węża. Prowadzi nocny tryb życia. Głównym źródłem pożywienia są dla niego bezkręgowce (w tym larwy owadów oraz skorupiaki takie jak raki) i drobne ryby.

W okresie od lata do późnej jesieni podejmuje wędrówkę rozrodczą w kierunku Morza Sargassowego, gdzie wiosną odbywa tarło.
Dawniej węgorz posiadał znacznie większe znaczenie gospodarcze. Obecnie z powodu wyraźnego zmniejszenia kosztownego zarybienia, połowy węgorza widocznie się obniżyły – nie jest to gatunek popularny wśród wędkarzy.

Najlepszym okresem na połów tej ryby są cieplejsze miesiące, czyli od maja do września, a najbardziej sprawdza się metoda gruntowa. Używa się do tego wędziska o długości od 3 do 5 metrów oraz specjalnych haków z wydłużonym trzonkiem. Do nęcenia węgorza najskuteczniejsza jest krew, zaś jako przynętę stosuje się rosówki, czerwone robaki, kawałki wątróbki lub drobne rybki.
Okres ochronny węgorza trwa od 15 czerwca do 15 lipca. Obowiązuje także wymiar ochronny – 50 centymetrów.

Szczegóły
Wymiar ochronny
50 cm
Okresy ochronny
Od 15 czerwca do 15 lipca
Dobowy limit połowu
2 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
100 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
100 cm
Artykuły
Autorzy