Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Gil Mały

Jezioro, niegdyś zakazane, teraz ogólnodostępne.

Jezioro leży około 15 km od Ostródy, w sąsiedztwie swojego większego brata – jeziora Gil Wielki. To 57-hektarowy zbiornik o słabo rozwiniętej linii brzegowej, płytki, z równym dnem i kilkoma głęboczkami dochodzącymi do 4–5 m. Roślinność wodną stanowią trzciny i sitowie porastające wąskim pasem brzegi jeziora.

Mając troszkę szczęścia i znając miejsca, można trafić na piękne okonie i płocie. Bo właśnie w te ryby jezioro to obfituje zimą najbardziej.

Zarówno płocie, jak i okonie łowi się przy samych trzcinach. Głębokość sięga maksymalnie 1 m. Szukanie ryb wygląda następująco – wystarczy wykuć kilka otworów wzdłuż pasa trzcin w odległości kilku metrów jeden od drugiego i kolejno je obławiać. Jeśli tylko trafi się na ryby, to automatycznie odległości między otworami trzeba zmniejszyć nawet do 0,5 m. W głęboczkach zaś można trafić na zimujące leszcze. Okazów nie ma, ale i te, które biorą, sprawią frajdę niejednemu wędkarzowi.

Jezioro można odwiedzić także tuż po zejściu ostatniego lodu, gdy odmarzną brzegi na odległość rzutu spławikówką. Efektem takiego wędkowania będą tylko i wyłącznie płocie, a miłym akcentem także wzdręgi. Do łowienia wystarczy nam 5- lub 6-metrowy bat z delikatnym spławikiem, np. 1,5 grama.

Ryby

okoń, płoć, leszcz, szczupak

Przynęty

ochotka, białe robaki, czerwone robaki, błystka

Informacje

Jezioro jest pod władaniem Gospodarstwa Rybackiego Warlity. Zezwolenia można kupić w ostródzkich sklepach wędkarskich.

Dojazd drogą nr 16 z Ostródy do Iławy. Około 2 km za miejscowością Samborowo należy skręcić w prawo na Boguszewo. Potem trzeba się udać w kierunku wsi Ostrów Wielki.

Dookoła jeziora biegnie droga, więc nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu .

Sekrety łowiska

Sekretem tego łowiska jest umiejętne znalezienie miejsca, w którym przebywają ryby. Łowcy okoni powinni się skierować w płytkie zatoczki, których głębokość nie przekracza 1,5 m. Ryb należy szukać między rzadko rosnącymi kępami roślin. Białorybu zaś szukamy w środkowej części jeziora, o głębokości maksymalnej 4 m.

Dane łowiska
W okolicy