Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Ruda Woda (Jezioro Duckie)

Jezioro uniwersalne, z okoniem, szczupakiem, sandaczem

Jest to jedno z większych jezior na Warmii i Mazurach. Jego powierzchnia przekracza 650 ha. Długie na 12 km rynnowe jezioro leży na trasie Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Ciekami i kanałami łączy się z sąsiednimi jeziorami: Ilińskim, Bartążkiem i Sambrodem.

Gdzie i co łowić?

Okonie

Wystarczy namierzyć spławiającą się drobnicę, uzbroić wędkę w boczny trok i łowić. Takie miejsca łatwo wypatrzyć. Wystarczy płynąc przy trzcinach. Prawie na każdym cyplu lub w zatoczce można zauważyć spławiającą się ukleję. I właśnie tam łowimy.

Szczupaki

Wiadomo – gdzie rośliny, tam szczupaki. To powiedzenie również i tu sprawdza się doskonale. Trzcin jest na tym jeziorze co niemiara i właśnie tam szukamy tych drapieżników. Innymi miejscami, w które warto posłać nasze przynęty, są miejscówki z rdestnicami, czyli podwodne łąki, które zazwyczaj występują w sąsiedztwie trzcin, ale troszkę dalej na wodzie i na większej głębokości.

Sandacze

Dobrymi miejscówkami są podwodne górki występujące w północnej części jeziora, koło Małdyt, a także podwodne spady z twardym dnem. Im późniejsza pora roku, tym sandacze schodzą głębiej na zimowiska białych ryb. Przynęty tylko gumowe, kolorystyka dowolna.

Ryby

okonie, szczupaki, sandacze, płocie, leszcze

Przynęty

twistery, rippery, obrotówki, kukurydza, białe robaki

Informacje

Jezioro nie jest objęte strefą ciszy, więc można poruszać się po nim jednostkami z silnikami spalinowymi.

Koszty zezwoleń:

1 dzień: 16 zł – brzeg, 24 zł – łódka

3 dni: 45 zł – brzeg, 55 zł – łódka

7 dni: 60 zł – brzeg, 75 zł – łódka

Cały sezon: 160 zł – brzeg, 240 zł – łódka

Zezwolenia można nabyć w sklepie wędkarskim w Ostródzie przy ul. Grunwaldzkiej 2, w sklepie rybnym w Morągu, w Gospodarstwie Rybackim Bogaczewo i w Małdytach.

Dojazd do jeziora jest bardzo prosty. Jadąc drogą krajową nr 7, należy skręcić w prawo na odcinku między Liksajnami a Małdytami.

Sekrety łowiska

Niezawodną przynętą jest twister około 9 cm, koloru perłowego z brokatem. Sprawdza się przy połowie szczupaków, okoni, a uzbrojony w nieco cięższą główkę – także sandaczy.

Dane łowiska
W okolicy