Sum -

Sum pospolity należy do rodziny sumowatych i jest największym, występującym w naszym kraju, jej przedstawicielem. Ryba może osiągać nawet ponad 2 metry długości i wagę ponad 100 kilogramów. Sumy są drapieżnikami. Młode okazy odżywiają się głównie małymi robakami oraz skorupiakami. Większe okazy zjadają mniejsze ryby, żaby, a nawet małe ssaki. Tarło sumów przypada na okres od maja to lipca i zawsze ma miejsce w wodach o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza.

Najlepszą porą do połowu sumów jest noc. To właśnie wtedy te ryby są najbardziej aktywne. Sezon na ich połów rozpoczyna się w okolicach maja i trwa aż do późnej jesieni. Jeśli chodzi o najlepszą technikę oraz przynętę na tego drapieżnika to doświadczeni wędkarze polecają połów metodą spinningową, spławikową lub gruntową. Spośród przynęt polecane są szczególnie wszelkiego rodzaju przynęty sztuczne i żywe, takiej jak rybki, czy też rosówki. To o czym należy pamiętać wybierając przynętę, to iż musi być odpowiednio duża.

Co bardzo ważne dla wędkarzy, sum w naszym kraju jest chroniony. Oznacza to, iż dla ryby tej zostały wyznaczone okresy ochronne i minimalny wymiar. Tak więc sumów nie można łowić w okresie od 1 marca do maja w wodach północne Odry oraz od 1 listopada do końca czerwca na pozostałych akwenach wodnych. Wymiar ochrony wynosi 70 centymetrów.

Szczegóły
Wymiar ochronny
70 cm
Okresy ochronny
1 listopada do 30 czerwca* w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 grudnia do 31 maja.
Dobowy limit połowu
1 sztuka
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
150 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
200 cm
Artykuły
Autorzy