Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Sum

Sum

Podstawowe informacje

Sum pospolity należy do rodziny sumowatych i jest największym, występującym w naszym kraju, jej przedstawicielem. Sum ryba może osiągać nawet ponad 2 metry długości i wagę ponad 100 kilogramów. Sumy są drapieżnikami. Tarło sumów przypada na okres od maja to lipca i zawsze ma miejsce w wodach o temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza.

Jak wygląda sum – Opis wyglądu

  • Sum pospolity ma wydłużone ciało, pokryte drobnymi łuskami i pozbawione łusek w okolicy głowy i płetw.
  • Ma dużą, spłaszczoną głowę z dużymi oczami oraz szeroki otwór gębowy z charakterystycznymi, wąsami.
  • Skóra jest gładka, a ubarwienie zależy od siedliska i może wahać się od ciemnoszarego do oliwkowozielonego, z brązowymi plamami i smugami.
sum-260 cm-grudzień-

Gdzie występuje sum pospolity?

Sum pospolity (Silurus glanis) to gatunek słodkowodnej ryby, która występuje naturalnie w Europie i Azji. W Europie spotyka się go w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, głównie w basenie Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Morza Azowskiego. W Polsce sum pospolity jest jednym z największych i najbardziej rozpowszechnionych drapieżników wodnych, żyjącym w wielu rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, takich jak Wisła, Odra, Warta, jezioro Żarnowieckie czy Zalew Zegrzyński. Sumy pospolite to również popularna ryba hodowlana, uprawiana w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce.

Czym żywi się sum?

Młode okazy odżywiają się głównie małymi robakami oraz skorupiakami. Natomiast większe okazy zjadają:

  • mniejsze ryby;
  • żaby;
  • małe ssaki i ptaki.

Metody połowu suma i dodatkowe informacje

Jeśli chodzi o najlepszą technikę oraz przynętę na tego drapieżnika to doświadczeni wędkarze polecają połów metodą spinningową, spławikową lub gruntową. Spośród przynęt polecane są szczególnie wszelkiego rodzaju przynęty sztuczne i żywe, takiej jak rybki, czy też rosówki. To o czym należy pamiętać wybierając przynętę, to iż musi być odpowiednio duża. Natomiast najlepszą porą do połowu sumów jest noc. W tym czasie te ryby są najbardziej aktywne. Sezon na ich połów rozpoczyna się w okolicach maja i trwa aż do późnej jesieni.

SUM
Sum pospolity. Źródło własne

Co bardzo ważne dla wędkarzy, sum w naszym kraju jest chroniony. Oznacza to, iż dla ryby tej zostały wyznaczone okresy ochronne i minimalny wymiar. Tak więc sumów nie można łowić w okresie od 1 marca do maja w wodach północne Odry oraz od 1 listopada do końca czerwca na pozostałych akwenach wodnych. Wymiar ochrony wynosi 70 centymetrów.

Polecane metody połowu suma pospolitego:

Sum pospolity – Ciekawostki

Sumy pospolite są jednymi z nielicznych ryb, które mogą wydawać dźwięki. Samce sumów pospolitych wydają dźwięki podczas tarła, które można usłyszeć, przebywając w bliskiej okolicy zbiorników wodnych.

Również dodajmy, że sum ryba potrafi się dobrze ukryć i wypoczywać w szczelinach i podwodnych jaskiniach, co utrudnia ich łowienie przez wędkarzy.

Jak przyrządzić suma?

Oto prosty przepis na duszonego suma:

Składniki:

  • 1 średniej wielkości filet z suma (około 1 kg)
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 pomidory
  • 2 papryki
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szklanka bulionu warzywnego lub wody
  • sól i pieprz do smaku

Instrukcje:

  1. Oczyść filet z suma, umyj i osusz.
  2. Następnie pokrój cebulę w piórka i czosnek w drobne kawałki.
  3. W dużym garnku rozgrzej olej i podsmaż cebulę i czosnek na złoty kolor.
  4. Dodaj pokrojone w kostkę pomidory i paprykę. Następnie duś przez kilka minut, aż zaczną mięknąć.
  5. Dodaj bulion warzywny lub wodę i doprowadź do wrzenia.
  6. Na koniec połóż na warzywach kawałki suma, przykryj i gotuj na małym ogniu przez około 30 minut, aż mięso będzie miękkie.
  7. Pod koniec dopraw solą i pieprzem do smaku.

Podaj duszonego suma z ulubionymi dodatkami, na przykład ryżem, kaszą lub ziemniakami, posypany świeżymi ziołami. Smacznego!

sum z patelni
Źródło: GettyImages.com (Canva)

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE