Amur biały -

Jedną z najbardziej pożądanych przez wędkarzy ryb jest Amur biały. Co to za ryba? Jest to przedstawiciel gatunku karpiowatych. Na tereny polskie został sprowadzony około XVI.

Dlaczego jest tak atrakcyjny dla wędkarzy?

Amur biały jest niezwykłą rybą. Osiąga imponujące rozmiary, co powoduje, że korzyści z jego zdobycia są ogromne. Może osiągać nawet około 150 cm długości i ważyć nawet 50kg. Ryby te żywią się zooplanktonem i roślinnością wodną.

Gdzie szukać amurów?

Ryb tych przede wszystkim należy szukać w jeziorach, stawach czy też płytkich zbiornikach wodnych. Ważne, aby były one porośnięte bujną roślinnością. To najlepsze środowisko dla tych ryb. Optymalną temperaturą wody to około 12 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę na to, że ryby te mają podobne wymagania siedliskowe jak karpie. Dlatego też bardzo często można znaleźć oba te gatunki razem.

Kiedy i jak łowić?

Najlepiej łowić w okresach ciepłych, w szczególności od maja do końca września. Wczesną jesienią ryby te są najbardziej aktywne i poszukują pokarmów mięsnych, dlatego też najłatwiej je łowić. Mimo to są bardzo sprytne i sam połów nie należy do najłatwiejszych.

Ze względu na upodobania amura wędkarze mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór przynęty. Może to być kukurydza, ziemniaki, glony, białe i czerwone robaki czy nawet liście sałaty i ogórki. Amur jest ostrożny i nie rzuca się od razu na przynętę. Łowi się go z gruntu wykorzystując spławiki. Żyłka i kołowrotek muszą być naprawdę solidne ze względu na wagę ryby.

Ryba cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że nie łatwo ją zdobyć, to jednak satysfakcja z udanego połowu może wynagrodzić to wszystko.

Szczegóły
Wymiar ochronny
Brak
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
90 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
110 cm
Artykuły
Autorzy