Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Amur ryba

Amur biały

Podstawowe informacje

Jedną z najbardziej pożądanych przez wędkarzy ryb jest Amur biały. Co to za ryba? Amur biały (Ctenopharyngodon idella) to ryba słodkowodna, przedstawiciel gatunku karpiowatych. Na tereny polskie został sprowadzony około XVI. Ryba amur nie jest gatunkiem rodzimym i nie występuje naturalnie w naszych wodach. W środowisku naturalnym występuje w Chinach, Rosji, Korei, Mongolii i Kazachstanie. W naszym kraju ryba amur jest chętnie hodowana ze względu na szybki wzrost i odporność na choroby. Ryby te są chętnie poławiane przez wędkarzy ze względu na dużą wagę i walkę przy połowie.

Jak wygląda amur biały? Opis wyglądu

amur
Źródło: Wędkarski Świat

Oto najważniejsze cechy dotyczące wyglądu omawianej tu ryby:

  • Głowa dość duża i szeroka, z wyraźnie wysuniętym czołem;
  • Otwór gębowy jest duży i ustawiony lekko w dół;
  • Oczy amura są skierowane ku dołowi, aby łatwiej szukać pożywienia;
  • Ciało tej ryby jest pokryte dużymi łuskami w srebrzystym, lekko zielonkawym lub brązowym kolorze;
  • Ogon i płetwy bez wyraźnego ubarwienia.

W naturalnym środowisku (Azja) te ryby dorastają do 30 kg. W Polsce są jednak mniejsze, ale mogą osiągać około 1-1,5 metra długości.

Gdzie szukać amurów?

Ojczyzną tych ryb jest rzeka Amur. Natomiast w Polsce ryb tych przede wszystkim należy szukać w jeziorach, stawach czy też płytkich zbiornikach wodnych. Ważne, aby były one porośnięte bujną roślinnością. To najlepsze środowisko dla tych ryb. Mianowicie optymalną temperaturą wody to około 12 stopni Celsjusza. Ryba amur zalicza się do stadnych i lubi przebywać w dużych grupach, zwłaszcza w ciepłych i spokojnych wodach. Warto zwrócić uwagę na to, że ryby te mają podobne wymagania siedliskowe jak karpie. Dlatego też bardzo często można znaleźć oba te gatunki razem.

Amur biały – Odżywianie

Amur to ryba roślinożerna i swojej diecie może mieć różnego rodzaju rośliny, w tym między innymi wodne, takie jak rzęsa, rdestnica czy trzcina. Jednakże ta ryba może także jeść owoce i nasiona roślin. Ponadto zjada także plankton oraz larwy owadów wodnych, np. komary.

Ciekawym faktem jest, że amury potrafią wykorzystywać skrzela jako narząd oddechowy, ale także jako narząd do filtrowania pożywienia z wody, co pozwala im zjadać nawet bardzo drobne cząstki pokarmowe.

Amur -88 cm -junior-styczeń 2019
Amur -88 cm -junior-styczeń 2019. Źródło: Wędkarski Świat

Natomiast w ogrodach zoologicznych i akwariach, do pokarmu dla tych ryb często dodaje się różnego rodzaju warzywa, takie jak ogórki, marchewki czy sałata. Amur ryba, która potrzebuje dużych ilości roślinności w swojej diecie, dlatego ważne jest, aby dostarczać mu różnorodne źródła pożywienia.

Kiedy i jak łowić?

Najlepiej łowić w okresach ciepłych, w szczególności od maja do końca września. Wczesną jesienią ryby te są najbardziej aktywne i poszukują pokarmów mięsnych, dlatego też najłatwiej je łowić. Mimo to są bardzo sprytne i sam połów nie należy do najłatwiejszych.

Ze względu na upodobania amura wędkarze mają wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór przynęty. Może to być kukurydza, ziemniaki, glony, białe i czerwone robaki czy nawet liście sałaty i ogórki. Amur ryba jest ostrożny i nie rzuca się od razu na przynętę. Łowi się go też z gruntu wykorzystując spławiki. Żyłka i kołowrotek muszą być naprawdę solidne ze względu na wagę ryby.

Polecane metody połowu amura:

Okres i wymiar ochronny amura

Ryba amur cieszy się coraz większą popularnością. Mimo tego, że nie łatwo ją zdobyć, to jednak satysfakcja z udanego połowu może wynagrodzić to wszystko. W polskim prawie dotyczącym wędkarstwa nie ma określonego wymiaru ochronnego dla amura, jednak warto pamiętać, że na niektórych łowiskach mogą obowiązywać odmienne przepisy. Zanim przystąpisz do wędkowania, należy dokładnie zapoznać się z regulaminem danego łowiska. Okres ochronny amura również nie został ustalony, ponieważ te ryby nie są w stanie rozmnażać się w polskim klimacie.

Przepis na amura – pyszny amur pieczony

monk
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Przyrządzanie amura to dla niektórych spore wyzwanie kulinarne. W związku z tym podajemy prosty przepis na amura duszonego z warzywami:

Składniki:

  • 1 amur o wadze około 1 kg
  • 2 cebule
  • 2 marchewki
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła lub oleju
  • 1/2 szklanki białego wina
  • 1/2 szklanki bulionu warzywnego
  • 2 liście laurowe
  • 1 łyżeczka tymianku
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie: natka pietruszki do posypania

Instrukcje:

  1. Wyczyść rybę, usuń łuski i wewnętrzności, dokładnie umyj i osusz.
  2. Natomiast cebulę i marchewki pokrój w cienkie półplasterki, czosnek posiekaj drobno.
  3. Rozgrzej masło lub olej na patelni, dodaj cebulę i marchewki, smaż przez kilka minut, aż będą miękkie.
  4. Dodaj posiekany czosnek, smaż przez kolejną minutę.
  5. Następnie połóż rybę na patelnię, skrop białym winem i bulionem, dodaj liście laurowe i tymianek. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
  6. Teraz przykryj patelnię pokrywką i dusz rybę przez około 20-25 minut na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie i soczyste.
  7. Podawaj na talerzu, posypany natką pietruszki.

Smacznego!

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE