Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
tołpyga

Tołpyga

Podstawowe informacje

Tołpyga to ryba słodkowodna, którą można podzielić na dwa gatunki: tołpygi białe oraz pstre. Oba gatunki pochodzą z rodziny karpiowatych i choć ich naturalnym miejscem występowania jest południowo-wschodnia Azja, zamieszkują także słodkie akweny wodne na terenie całej Polski. Gatunek ten został introdukowany na teren naszego kraju w celu czysto gospodarczym. Łacińska nazwa tej ryby to Hypophthalmichthys molitrix. Czasami spotkać się też można, z tym że omawiana ryba nazywana jest srebrnym karpiem (silver carp).

Jak wygląda tołpyga?

  • Tołpygi charakteryzuje ich nietypowa budowa – wydłużone, ścieśnione ciała pokryte drobnymi łuskami, duże głowy z górnym otworem gębowym;
  • Wraz z wiekiem zmienia się ubarwienie łusek – od biało-srebrzystego do zszarzałego, z szaro-złotym odcieniem;
  • Mogą osiągać imponującą długość, w zależności od gatunku, do 100-120 cm (tołpygi białe) lub 120-150 cm (tołpygi pstre);
  • Ich waga może wynosić maksymalnie nawet 45 kilogramów. Oba gatunki rozróżnić można przede wszystkim po wyglądzie brzucha.
tołpyga
Tołpyga 135 cm złowiona 17.05. w Zbiorniku Rybnickim. Źródło: Dawid S. Baza rekordów.

Tołpyga – występowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tołpyga pstra oraz tołpyga biała to ryby, które mają azjatyckie korzenie. Mimo tego możemy spotkać te ryby również w Europie. Często są specjalnie wpuszczane do akwenów, aby zajmowały się ich czyszczeniem. Przedstawiony gatunek skutecznie zapobiega nadmiernemu rozwojowi roślin wodnych. W zarośniętych stawach i jeziorach ta ryba, wraz z amurem odgrywa dużą rolę.

Czym żywi się tołpyga?

Tołpygi są rybami odżywiającymi się głównie fitoplanktonem, stąd złapanie ich na przynętę może być utrudnione. Wymieniając składniki diety przedstawicieli tegoż gatunku, należałoby wymienić:

Każdy wędkarz wie, że tołpyga to taki „wodny odkurzacz” i potrafi zasysać różne przynęty. W przypadku hodowli tych ryb stosuje się mieszankę roślinną. Najczęściej składa się ona z soi, zbóż, warzyw i owoców.

Metody połowu i dodatkowe informacje

Największe tołpygi łowione są głównie na spinning, mniejsze okazy na przynęty zwierzęce – przydatne okazują się białe i czerwone robaki. Brań można się też spodziewać na kulki proteinowe.

Tołpygi nie są objęte ochroną gatunkową i nie ma limitu dziennego na ich połów. Nie dotyczy ich również okres ochronny. Rzecz jasna wymiar ochronny tołpygi również nie dotyczy.

Polecane metody połowu:

Jak przyrządzić tołpygę?

tuńczyk grillowany
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Nie da się ukryć, że przedstawiona ryba nie jest częstym gościem na naszych stołach. Jednak zdarza się, że chcemy znaleźć przepis na tołpygę. Wędkarski Świat przychodzi więc z pomocą.

Oto przepis na tołpygę z grilla:

Składniki:

  • 1 duży filet tołpygi
  • 1/4 szklanki soku z cytryny
  • 2 ząbki czosnku, posiekane
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki

Instrukcje:

  1. Przygotuj marynatę, mieszając sok z cytryny, posiekany czosnek, oliwę z oliwek, sól, pieprz i słodką paprykę w misce.
  2. Umieść tołpygę w misce z marynatą i dokładnie ją posmaruj, tak aby pokryła całą powierzchnię ryby. Przykryj i wstaw do lodówki na co najmniej 1 godzinę, a najlepiej na całą noc.
  3. Przygotuj grill na średnim ogniu. Wyjmij rybę z marynaty i odsącz nadmiar płynu. Umieść na grillu i grilluj przez około 5-7 minut z każdej strony, aż ryba będzie dobrze upieczona.
  4. Podaj tołpygę z ulubionymi dodatkami, takimi jak pieczona kasza, sałatka z pomidorami i ogórkami lub duszone warzywa.

Smacznego!

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE