Stobrawa to rzeka o długości 78 km, przepływająca przez Bory Stobrawskie i uchodząca do Odry w okolicy wsi Nowe Kolnie. Na odcinku przyujściowym występuje sporo gatunków ryb, które zwłaszcza w okresie przyborów chętnie wpływają z Odry.
Opisywany odcinek Stobrawy jest wodą nizinną. Górny bieg tej rzeki zaliczany jest do krainy pstrąga i lipienia, obowiązują na nim przynęty sztuczne. Odcinek przyujściowy został niedawno wyczyszczony z wszelkiej roślinności, ale rzeka z pewnością szybko się odbuduje. Na odcinku od Karłowic do ujścia dominują szczupaki, okonie, klenie, płocie i jazie. Szczupaków szukamy w dołkach i spowolnieniach nurtu. Na agrafkę zakładamy gumy i woblery. Lekkim spinningiem łowi się tu głównie okonie i klenie. Klenie bywają tu grube. Najczęściej stoją przy zatopionych krzakach i pod nawisami traw przy faszynie umacniającej brzegi. Łowi się je głównie na małe woblerki, które można spławić pod nawisy traw i gałęzi. Latem, gdy widać żerowanie kleni przy powierzchni, warto spróbować przynęt imitujących owady, które są widowiskowo zbierane przez ryby. W podobny sposób można złowić jazia. Oba gatunki poławiane są również na lekką przystawkę ze spławikiem, szczególnie wiosną. Warto wtedy zanęcić miejsce gotowanym grochem lub kukurydzą i łowić, zakładając na haczyk właśnie te przynęty lub czerwonego robaka. Wiosną łowi się też piękne płocie. W listopadzie warto poszukać miętusa. Dawniej łowiono go tu sporo. Obecnie nie jest już tak liczny, ale z pewnością warto się na niego nastawić z gruntówką. Na haczyk zakładamy rosówkę, filet lub wątrobę drobiową.
Sekrety łowiska
Aby dobrać się do kapitalnych kleni, trzeba się wtopić w otoczenie. Szukamy nawisów krzaków i traw. Wobler spławiamy pod nawisy i przytrzymujemy dłuższą chwilę. Jeśli nie można się ukryć, łowimy, idąc w górę rzeki.
Informacje
Gospodarzem tego odcinka jest Okręg PZW Opole, tel. 77 454 55 54. Jadąc od Opola w kierunku Namysłowa, skręcamy w drogę 457 w kierunku Brzegu,