Kalendarz brań: marzec

KALENDARZ BRAŃ

Kalendarz brań – to zazwyczaj szczegółowe opracowanie, na podstawie którego można określić większe bądź mniejsze prawdopodobieństwo na udany połów ryb. Niestety, sukces łowienia nie jest zależny jedynie od wiedzy, doświadczenia czy innowacyjnego sprzętu wędkarskiego, ponieważ zależy on też od wielu innych czynników. W środowisku wędkarzy funkcjonuje mnóstwo opinii na temat najistotniejszych elementów determinujących branie. Powszechnie uważa się, że aktywność ryb, a tym samym poziom prawdopodobieństwa udanego wędkowania, zależy od konkretnego okresu w roku, cyklu księżyca oraz pory dnia. W oparciu o te dane konstruowanych jest najwięcej kalendarzy brań. Znawcy wędkarskiego rzemiosła, prawdziwi pasjonaci i wprawni obserwatorzy, uwzględniają dodatkowo również inne czynniki, dzięki którym potrafią znacznie poprawić efektywność łowienia. Oprócz pory roku, fazy, w jakiej znajduje się aktualnie księżyc oraz wyboru do połowu wschodu bądź zachodu słońca, biorą też pod uwagę m. in. okres tarła oraz warunki atmosferyczne. Przyjmuje się bowiem, że ryby najbardziej żerują przed tarłem i bezpośrednio po nim. Jeśli natomiast chodzi o warunki pogodowe, to tutaj zdania są już bardziej podzielone, nie mniej wszyscy potrafią dostrzec zależności brań od temperatury i ciśnienia powietrza, prognoz zwiastujących załamanie pogody (np. burza), kierunku wiatru, zachmurzenia czy opadów.

Kalendarz brań ryb na poszczególne miesiące roku

Przygotowując się do wypadu na ryby warto zerknąć do kalendarza wędkarskiego, aby dowiedzieć się, jakiego brania możemy się spodziewać na łowisku. W zależności bowiem od wielu czynników, w tym pory roku i miesiąca w kalendarzu brania ryb mogą być inne. Różne bywają też okresy ochronne ryb w poszczególnych miesiącach. Świetnym uzupełnieniem kalendarza brań będą informacje na temat tego, jakie konkretnie gatunki ryb biorą w poszczególnych miesiącach roku. Dane te dostępne poniżej:

Brania ryb w kolejnych miesiącach

Przykładowo więc w styczniu, o ile warunki pogodowe pozwolą możemy złowić okonie, płocie czy leszcze, a także klenie, które mają swój okres brań w całym roku. Luty zaś jest miesiącem, w którym często spotkać można płocie ale również jest to czas, kiedy powoli budzą się karpie. W tym czasie obowiązuje zakaz połowu szczupaka. Marzec to nadal miesiąc należący do płoci ale na rzekach czy zbiornikach zaporowych spotkać można klenie czy leszcze. W marcu łowić nie wolno, ze względu na okres ochronny m.in: brzany, sandacza czy głowacicy. W kwietniu zaś przypada szczyt sezonu na płotki i dobry czas na leszcza. Okresem ochronnym objęty jest zaś boleń, brzana czy lipień. W maju wędkarze w końcu mogą złowić szczupaka jak również bolenia. Czerwiec jest natomiast tym miesiącem w kalendarzu wędkarskim, kiedy kończy się okres ochronny sandacza i spokojnie już można łowić tę rybę. Lipiec, czyli początek wakacji to szczyt sezonu wędkarskiego. Wiele ryb wtedy ma dobre brania m.in: karpie, leszcze, liny, karasie, natomiast łowić nie wolno węgorza czy brzany karpackiej. Sierpień to czas, kiedy aktywny staje się szczupak więc warto wybrać się na łowisko z myślą o tej rybie. We wrześniu możemy liczyć na karpia, amura, lina czy karasia. Październik to okres powolnego spadku aktywności ryb. W tym miesiącu złowić możemy jeszcze płocie, leszcze, jazie czy certy, natomiast chronione są pstrągi potokowe.W listopadzie złowimy ukleje i płocie, a w grudniu na koniec roku wędkarskiego możemy liczyć na aktywność leszcza.

[szansa_brania_ryb]
50

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

NOWY REKORD?

Poinformuj nas o nowym rekorodzie wypełniając krótki formularz

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE

Dzień:
Faza księżyca:
Branie:
1
wt.
2
śr.
3
czw.
4
pt.
5
sob.
6
niedz.
7
pon.
8
wt.
9
śr.
10
czw.
11
pt.
12
sob.
13
niedz.
14
pon.
15
wt.
16
śr.
17
czw.
18
pt.
19
sob.
20
niedz.
21
pon.
22
wt.
23
śr.
24
czw.
25
pt.
26
sob.
27
niedz.
28
pon.
29
wt.
30
śr.
31
czw.