Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Solinka

Solinka, obok Sanu i Osławy, jest jedną z głównych rzek naszych Bieszczadów. Jej długość wynosi około 40 km. Zaczyna swój bieg w bieszczadzkich pustkowiach, a swój malowniczy bieg kończy w Jeziorze Solińskim.

Solinka płynie w kierunku północnym wąską, zalesioną doliną. Na całej długości jest rzeką dziką, z krystalicznie czystą wodą. Znajdujące się na Solince głębokie, szmaragdowe banie, wodospady i skalne grzędy wyglądają imponująco. Solinka ma zmienną szerokość, wahającą się między 8 a 30 m. Przed wybudowaniem Zalewu Solińskiego w rzece dominowały pstrągi potokowe, strzeble i głowacze, którym towarzyszyły nieliczne klenie. Obecnie trwa ekspansja ryb ze zbiornika. Zwłaszcza w dolnej Solince roi się od okoni, uklei, jelców, kleni, a także płoci i leszczy. Pstrągi też tu są, można także złowić pojedyncze, lecz ładne lipienie.

Solinka to rzeka wiosny. Wtedy jej dolina jest niemal całkowitym pustkowiem, a rzeka pełna rześkiej wody z topniejących w górach śniegów da nam największe szanse złowienia potokowców.

Sekrety łowiska

Ciekawy jest odcinek od ujścia potoku Wetlinka do miejscowości Terka. Warto wybrać się na niego zarówno za pstrągiem, jak i za lipieniem. Tutejsze lipienie potrafią „stać” nawet w kilkucentymetrowej wodzie, a i tak są prawie niewidoczne. Warto o tym pamiętać.

Informacje

Nad Solinkę można dotrzeć samochodem przez Krosno, Duklę, Jaśliska, Nowy Łupków i Komańczę do Cisnej, bądź obwodnicą bieszczadzką, przez Lesko i Baligród. Na Solince wolno wędkować tylko na przynęty sztuczne. Woda górska kończy się na moście w miejscowości Bukowiec. Spinningowanie jest zakazane od 1.09 do 31.04. Okres ochronny lipienia – od 1.01 do 31.05. Pstrąg potokowy jest objęty wymiarem ochronnym 30 cm.

Dane łowiska
Województwo
Powiat
W okolicy