Karp -

Karp jest popularną i dobrze wszystkim znaną rybą, którą niezwykle chętnie gościmy na wigilijnym stole – stanowi więc cel niejednego wędkarza udającego się nad wodę. Ryba ta, w swych naturalnych warunkach, preferuje wody stojące lub wolno płynące – a więc stawy, zbiorniki, jeziora. Karp potrafi urosnąć do ponad metra długości i ponad 30 kg masy – największy złowiony ważył 51,2 kg, inny, złowiony w Polsce, 34,5 kg. Posiada wydłużone ciało i niezwykle długą płetwę grzbietową, charakterystyczną cechą są dwie pary wąsików. Wyróżnia się kilka odmian karpia, między innymi lustrzenia, a więc karpia królewskiego, pełnołuskiego, bezłuskiego czyli golca, koi oraz zatorskiego.
Najczęstszym źródłem pożywienia są liczne larwy owadów, mięczaki, skorupiaki, glony inne, mniejsze organizmy.
Ze względu na naturalne warunki w Polsce i zbyt niską temperaturę wód, karp nie rozmnaża się – pochodzi ze sztucznych zarybień. Jest to w głownej mierze ryba hodowlana, a więc jej znaczenie gospodarcze, szczególnie w Polsce, gdzie produkuje się dużą ilość tej ryby. W niektórych krajach, na przykład w Australii, karpia uważa się za groźny gatunek inwazyjny, a z samej ryby tworzy się nawóz.
Jako, iż jest to ryba sztucznie rozmnażana i hodowana, jej okres ochronny w Polsce nie istnieje. Jeżeli zaś chodzi o wymiar ochrony, dotyczy on osobników do 30 cm, z wyjątkiem rzek. Limit dziennego połowu to trzy sztuki. Przy poławianiu karpia, świetnie sprawdzi się haczyk z włosem, warto także zakupić gotowe, przygotowane specjalnie pod połów tej konkretnej ryby zanęty i przynęty, idealną porą na wędkowanie będzie okres letni.

Szczegóły
Wymiar ochronny
Do 30 cm
Okresy ochronny
Brak
Dobowy limit połowu
3 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
80 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
100 cm
Artykuły
Autorzy