Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Karp

Karp

Podstawowe informacje

Karp jest popularną i dobrze wszystkim znaną rybą, którą niezwykle chętnie gościmy na wigilijnym stole – stanowi więc cel niejednego wędkarza udającego się nad wodę. Karpie to ryby słodkowodna z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Jej naukowa nazwa to Cyprinus carpio. Jest to ryba szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest jednym z najbardziej popularnych gatunków ryb hodowlanych, zwłaszcza ze względu na wspomniane wykorzystanie jako danie wigilijne. Karpie występują w różnych typach wód słodkich, w tym w rzekach, jeziorach i stawach.

Jak wygląda karp – Opis wyglądu

Karp potrafi urosnąć do ponad metra długości i ponad 30 kg masy – największy złowiony ważył 51,2 kg, inny, złowiony w Polsce, 34,5 kg. Posiada wydłużone ciało i niezwykle długą płetwę grzbietową. Charakterystyczną cechą są dwie pary wąsików. Wyróżnia się kilka odmian karpia, między innymi lustrzenia, a więc karpia królewskiego, pełnołuskiego, bezłuskiego czyli golca, koi oraz karpie zatorskie

karp
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Oto krótkie zestawienie najważniejszych cech związanych z wyglądem karpia:

  • Ma wydłużone ciało pokryte dużymi łuskami.
  • Jego głowa jest stosunkowo duża i charakteryzuje się wyraźnymi wąsami na górnej wardze.
  • Jego oczy są duże i osadzone z boku głowy.
  • Płetwa grzbietowa karpia jest długa i zaczyna się nieco przed połową ciała.
  • Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarza i jest zakończona ostrymi krawędziami.
  • Kolor tej ryby może być różny, zależnie od siedliska, ale najczęściej jest szaro-zielony lub brązowy.
  • Okazy hodowlane często mają wyraźnie większą tuszę niż ich dzikie odpowiedniki.
  • Ryby te mają charakterystyczny zapach, który wynika z wydzielania się substancji przez skórę i śluz pokrywający ich ciało.

Gdzie występuje karp?

Karpie w swych naturalnych warunkach, preferują wody stojące lub wolno płynące – a więc stawy, zbiorniki, jeziora. Karpie lubią ciepłe wody, więc najczęściej występują w krajach o klimacie umiarkowanym lub tropikalnym, gdzie temperatura wody jest stosunkowo wysoka przez większą część roku. Gatunek ten preferuje wody o umiarkowanej twardości i pH zbliżonym do obojętnego. Ryby te są również dobrze przystosowane do życia w zbiornikach o niedostatecznej ilości tlenu. Dlatego możesz spotkać je w stawach, w których dostęp do tlenu jest ograniczony.

karp
Źródło: Grzegorz K. – rok 2017

Czym żywi się karp?

Najczęstszym źródłem pożywienia są liczne larwy owadów, mięczaki, skorupiaki, glony inne, mniejsze organizmy. Co więcej Dieta karpia zależy od wieku, rozmiaru i lokalizacji wód, w których żyje. W okresie jesienno-zimowym, kiedy woda w zbiornikach jest zimniejsza, karpie zwykle przestają żerować i przechodzą w okres spoczynku. W tym czasie obniżają się ich potrzeby pokarmowe, a ryby korzystają z zapasów zgromadzonych w organizmie.

Metody połowu i dodatkowe informacje

Jeśli planujesz złowienie, karpia ważne są takie informacje jak: pora roku, temperatura wody, stan pogody, rodzaj zanęty, lokalizacja i głębokość wody. Ważny jest też nawet sposób, w jaki zanęta rozpada się w wodzie. Każdy z tych czynników może mieć wpływ na to, czy uda Ci się złowić karpie. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody w kuszeniu tych ryb.

Polecane metody połowu karpia:

Karp – Ciekawostki

Ze względu na naturalne warunki w Polsce i zbyt niską temperaturę wód, karp nie rozmnaża się — pochodzi ze sztucznych zarybień. Jest to w głównej mierze ryba hodowlana, a więc jej znaczenie gospodarcze, szczególnie w Polsce, gdzie produkuje się dużą ilość tej ryby. W niektórych krajach, na przykład w Australii, karpia uważa się za groźny gatunek inwazyjny, a z samej ryby tworzy się nawóz.

Jako, iż jest to ryba sztucznie rozmnażana i hodowana, jej okres ochronny w Polsce nie został ustanowiony. Jeżeli zaś chodzi o wymiar ochrony, dotyczy on osobników do 30 cm, z wyjątkiem rzek. Limit dziennego połowu to trzy sztuki. Pamiętaj o tym, że przepisy są zależne od miejsca wędkowania. Przy poławianiu karpia, użyj haczyka z włosem. Możesz także zakupić gotowe, przygotowane specjalnie pod połów tej konkretnej ryby zanęty i przynęty, idealną porą na wędkowanie będzie okres letni.

Jak przyrządzić karpia?

pieczony karp
Źródło: GettyImages.com (Canva)

Oto kilka sposobów na przyrządzenie karpia:

  1. Smażony w całości lub w postaci filetów smażony na złoto z dodatkiem przypraw.
  2. Pieczony w całości lub w postaci filetów pieczony w piekarniku, na przykład z warzywami i ziołami.
  3. Duszony – karp duszony w sosie pomidorowym lub śmietanowym z dodatkiem warzyw i ziół.
  4. Marynowany w occie, oliwie i ziołach.
  5. Zupa rybna;
  6. Karp wędzony na zimno lub na ciepło, podobnie jak łosoś czy pstrąg.

Wszystkie te sposoby przyrządzenia karpia mają swoje zalety i smakują wyśmienicie pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz rybę i oczyścisz.


[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE