Zalew Sosina

Zalew Sosina jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Jaworzna. Jest to zalane wyrobisko popiaskowe, o powierzchni 51 ha. Średnia głębokość Sosiny wynosi około 2 m, a maksymalna – około 3 m. Dno jest pozbawione większych przegłębień, raczej płaskie, łagodnie opadające w głąb ze wszystkich stron. Sosina jest malowniczo położona. Atutem tego zbiornika jest krystalicznie czysta woda, dzięki czemu pięknie widać roślinność i buszujące w niej ryby.

Zalew może się poszczycić wieloma gatunkami ryb, dlatego jest atrakcyjnym łowiskiem dla wędkarzy niemal wszystkich profesji. Obok intensywnie wpuszczanych tu karpi występuje leszcz, płoć, a także lin, który późną wiosną potrafi tu bardzo intensywnie żerować. Z drapieżników liczny jest okoń (raczej mały), który dobrze reaguje na gumowe przynęty, a także na małe, srebrne i złote obrotóweczki zaopatrzone w czerwony chwościk na kotwiczce. Sporo jest szczupaków, które mają tutaj dobre miejsca do rozrodu. Tutejsze szczupaki potrafią żerować nawet na kilkunastocentymetrowych płyciznach. Na Sosinie krążą legendy o potężnych sumach i węgorzach, które już niejednemu wędkarzowi potargały zestaw.

Latem, a zwłaszcza w weekendy, nad Sosinę przyjeżdża sporo plażowiczów z pobliskiego Jaworzna, a także z innych okolicznych miast. Ale nawet w tym czasie wędkarz znajdzie tu zaciszne miejsce dla siebie, zwłaszcza gdy przybędzie rano bądź w dzień powszedni.

Okolice zalewu Sosina to duże kompleksy leśne, głównie brzozowo-sosnowo-modrzewiowe młodniki, porastające tereny byłych wyrobisk kopalń piasku. Kto lubi zbierać koźlarze i maślaki, znajdzie tutaj wymarzony teren dla siebie, ponieważ w sezonie grzyby pojawiają się tu masowo. Sosina należy do okręgu PZW Katowice.

Sekrety łowiska: Sosina to woda godna polecenia muszkarzom. Piaszczyste płycizny i trzcinowiska to wspaniałe łowiska wzdręg. Tutejsze krasnopiórki pięknie wychodzą do suchych muszek, a trafiają się i ryby powyżej 30 cm. Jeżeli wzdręgi nie dopiszą, spróbujmy za pomocą streamerów pokusić szczupaki bądź okonie.

Informacje: Do zalewu Sosina można dojechać samochodem (droga Bukowno–Szczakowa, zjazd nad zalew oznakowany) lub pociągiem – stacja PKP Jaworzno Szczakowa, po czym czeka nas półgodzinna piesza wędrówka w kierunku Bukowna. W sezonie letnim nad zalewem możliwość noclegu.

Dane łowiska
W okolicy