Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Otmuchów

Zbiornik w Otmuchowie zawsze pozostawał w cieniu Głębinowa. Ale ryb w nim nigdy nie brakowało.

Charakterystyka

Otmuchów wybudowano na Nysie Kłodzkiej, w Pradolinie Nysy – zapadlisku tektonicznym we wschodniej części Przedgórza Sudeckiego. Akwen ma niemal 2000 ha powierzchni. Jest stosunkowo płytki – w większej części głębokość nie przekracza 3 metrów. Jedynie w starym korycie oraz pod zaporą są 8-10 metrowe głęboczki. Na zbiorniku powstała najdłuższa w Polsce, 6-km zapora.

Dno zbiornika nie jest tak ciekawe jak na innych zbiornikach zaporowych. Urozmaicone są jedynie okolice tamy oraz najgłębsze partie starego koryta. W pozostałych częściach ciągną się mulisto-piaszczyste blaty. Są one zupełnie płaskie. Ale miejscowi nawet na nich znają niewielkie przegłębienia, w których łowią głównie ryby spokojnego żeru.

Brzegi akwenu są płaskie. Przy betonowej zaporze wysypano je kamieniami. W pozostałej części brzegi są piaszczyste, dostępne dla wędkarzy.

Ryby i techniki łowienia

Łowcy drapieżników mogą liczyć przede wszystkim na ładne okonie oraz sandacze. Ryby te łowi się z łodzi, na stokach koryta, głębszych blatach i przy górkach. Z przynęt sprawdzają się gumy i koguty. Leszcze i płocie łowi się drgającymi szczytówkami oraz odległościówkami. Pewne łowiska znajdują na kamienistym brzegu zapory. Skuteczne są wszelkie przynęty. Cięższe zestawy warto zarzucić na karpie i amur. Każdego roku łowi się tu okazy tych gatunków.

Sekrety łowiska

Podczas wietrznych dni na zbiorniku tworzą się wysokie fale. W takich warunkach najlepiej biorą leszcze. Podczas flauty drapieżniki żerują chimerycznie. Wówczas sprawdza się wleczenie przynęty po dnie oraz metoda bocznego troka.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Opolu – tel. (77)454 55 54. Aby łowić na koronie zapory, trzeba wykupić stosowne zezwolenie. Noclegi można znaleźć w ośrodkach nad zbiornikiem. Tam też można zwodować i wypożyczyć łódkę. Nad zbiornik wiedzie droga nr 408.

Dane łowiska
Adres
Jezioro Otmuchowskie, F467+QG Otmuchów
Właściciel
ZO PZW w Opolu
Województwo
Powiat
Telefon
774545554
GPS
50°27'43.0"N 17°06'49.8"E
W okolicy