Jezioro Martwe

Jest to niewielkie i płytkie jezioro położone blisko miejscowości Nowa Brda. Otaczają je zewsząd lasy, dlatego panuje tam cisza i spokój.

Rzadko na Martwym można spotkać wędkarzy, jednak ryb tam nie brakuje. Jego powierzchnia wynosi 3 ha, a maksymalna głębokość sięga 2 m. Najczęstszymi rybami są liny i karasie. Z powodzeniem można je łowić metodą spławikową bądź z gruntu. Wygodniejszą metodą będzie jednak spławik. Martwe jest niewielkie, leży w lesie, dlatego rzadko wieje tam wiatr, więc do łowienia wystarczą delikatne zestawy. Dno wszędzie pokryte jest mułem, a brzegi są dosyć grząskie. Występuje tu także dużo podwodnej roślinności, którą należy wyczyścić dzień przed zamierzonym łowieniem. Skutecznymi przynętami są rosówki i kanapki złożone z kolorowych robaków i słodkiej kukurydzy. Na takie przynęty czasem kuszą się grube płocie, dosyć licznie zamieszkujące Jezioro Martwe. W niektórych miejscach możemy natknąć się na zatopione korzenie lub gałęzie drzew. Są to dobre miejscówki na liny, jednak łowiąc w nich, trzeba pamiętać o grubej żyłce. Występują tutaj również okonie. Biorą na białe kopytka z czarnym grzbietem bądź perłowe twisterki z bardzo lekkimi główkami. Okonie, podobnie jak liny, trzymają się zatopionych korzeni i gałęzi drzew. Jezioro Martwe to woda, na której nie tylko ryby są ważne – linowa zasiadka w absolutnej ciszy przerywanej jedynie dźwiękami dochodzącymi z lasu daje prawdziwy wypoczynek. Polecam to łowisko.

Sekrety łowiska

Do zanęty warto dorzucić siekanych rosówek albo donęcać samą ochotką. W takim wypadku ryby szybciej wpłyną w łowisko.

Informacje

Gospodarzem jeziora jest PZW Słupsk, tel. (0)59 843 63 41, a opiekuje się nim koło PZW w Przechlewie. Zezwolenie można nabyć u skarbnika. Aby dojechać do Martwego, należy skręcić w lewo za Nową Brdą. Samochód można zostawić na parkingu między Jeziorem Kruczym a Babinką. Potem trzeba iść wzdłuż Babinki i przejść przez tory.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy