Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Stobnica

Stobnica to niewielki, prawy dopływ Wisłoka o długości zaledwie 42 km. Jej źródło znajduje się na północnym zboczu Wroczenia. Jest rajem dla spinningistów i muszkarzy z południowej Polski.

Rzeka w dolnym i środkowym biegu płynie przez liczne pagórki i wzgórza, a na jej malowniczość i niezwykłość wpływa bliskie otoczenie lasu. Stobnica jest płytką i niezbyt głęboką rzeką o szerokości od 3 do 5 m. Dno usłane jest gałęziami drzew i roślinnością podwodną oraz ozdobione pojedynczymi kamieniami i głazami, za którymi bardzo często kryją się grube potokowce i ładne klenie. Na całym odcinku występują charakterystyczne zwary na powierzchni wody, w których buszują stadka okoni, oraz liczne progi wodne, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ w części napływowej kryją się medalowe jazie. Ryby możemy zachęcić do brania za pomocą czarnego mikrusa w żółte kropki lub stosując obrotówkę typu Comet w rozmiarze 00. Ze względu na dość zaczepowe dno Stobnicy proponuję, by łowić sztuczną przynętą w przypowierzchniowej warstwie wody. Dobry rezultat powinno również przynieść zastosowanie paproszków i miniaturowych kopytek. Łowienie okoni na Stobnicy to gwarancja wielu brań. Do podbieraka często trafiają pasiaki powyżej 30 cm.

W przyujściowym odcinku Stobnicy w Strzyżowie rzeka zwalnia bieg. Tu w niektórych miejscach przekracza 2 m głębokości. Na tym odcinku wędkarze mogą się spodziewać leszczy, krąpi, płoci, cert, świnek, boleni, a nawet szczupaków. Łowienie na spinning bez obowiązkowego przyponu wolframowego wiąże się ze sporym ryzykiem.

Sekrety łowiska: Miłośnicy ryb spokojnego żeru odnoszą sukcesy na Stobnicy dzięki zastosowaniu zanęty rzecznej wzbogaconej o pinki i białe robaki. Na haczyk najczęściej zakładają białe robaki oraz pojedynczą dendrobenę.

Informacje: Teren łowiska podlega Okręgowi PZW Rzeszów, ul. Akacjowa 36, tel. (17) 854 98 01 (02). Granica – od mostu drogowego 800 m przed m. Domaradz w kierunku Lutczy do ujścia do Wisłoka. Obowiązuje zakaz spinningowania w okresie od 1.09 do 31.01. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz połowu na przynęty naturalne i roślinne.

Dane łowiska
W okolicy