Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Kanał Grunwaldzki

Jest to najkrótsza część Szlaku Żeglugi Mazurskiej pomiędzy Mikołajkami a Giżyckiem oraz ulubione miejsce łowienia okolicznych i przybyłych w tę okolice wędkarzy.

W środkowej części wschodniego brzegu jeziora Tałtowisko znajduje się trzcinowe wejście w kształcie leja prowadzące do Kanału Grunwaldzkiego. Kanał kończy się za mostem drogowym w płytkim jeziorku Kotek Wielki. Długość kanału wynosi zaledwie 470 m. Jest to najkrótszy z czterech kanałów leżących na szlaku Mikołajki–Giżycko. Brzegi są utwardzone betonowym murkiem, szerokość między nimi wynosi około 12 m. Dno jest twarde, ze znikomą roślinnością wodną. Średnia głębokość na całym odcinku wynosi około 2 m. W Kanale Grunwaldzkim, tak jak w pozostałych kanałach, występuje niewielki prąd wodny. Dzięki temu możemy wypuścić zestaw nawet na dość spore odległości w poszukiwaniu ryb. Tak prosta budowa łowiska powoduje, że jest ono mało wymagające i dostępne na całej długości dla każdego, nawet mało doświadczonego wędkarza. W kanale łowi się ryby od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Natomiast za najlepszy uważa się letni, wakacyjny okres. Z białorybu łowi się tu najczęściej drobne płocie, krąpie, leszcze, ukleje. Z drapieżników trzeba wymienić okonie oraz szczupaki. Nęcenie ryb niewyszukaną zanętą z wymieszanych ze sobą płatków owsianych oraz rozgniecionych gotowanych ziemniaków przynosi doskonałe efekty. Kolorowe robaki oraz kukurydza konserwowa to najlepsze przynęty.

Wędkarze, którzy chcą złowić okonia lub szczupaka, powinni przede wszystkim obłowić wloty i wyloty z jezior. Tutejsze drapieżniki łowi się przede wszystkim na żywca, a niewielka ukleja to gwarantowany sukces.

Sekrety łowiska – Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym zestawem na tutejszą drobnicę jest 5–7-metrowy bat z niewielkim spławikiem i żyłką główną 0,16 mm.

Informacje – Użytkownikiem Kanału Grunwaldzkiego jest Gospodarstwo Rybackie „Mikołajki” Sp. z o.o., ul. Mrągowska 14, 11-730 Mikołajki, tel. (0) 87 421 63 32, faks (0)87 421 63 35. Zezwolenie można kupić w barze w miejscowości Szymonka 39A, Jerzy Motała, tel. (0) 87 421 35 84 lub tel. kom. 606 121 860. Tu można też zasięgnąć potrzebnych informacji.

Dane łowiska
W okolicy