...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Wełna

Malownicza rzeczka przepływająca przez województwo kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W Obornikach uchodzi do Warty jako jej prawobrzeżny dopływ. Głównym bogactwem Wełny są klenie.

Od kilku lat Wełna dorybiana jest trociami w celu uratowania szczątkowej pierwotnej populacji tej ryby. W 2009 roku obserwowano nad Wełną naturalne tarło troci. Niestety, wybudowana w 2011 roku w Obornikach Mała Elektrownia Wodna na pewno nie pomoże w odrodzeniu łososiowatych w Wełnie. Na Wełnie ustanowione są rezerwaty z zakazem wędkowania: ichtiologiczny Słonawy obejmuje 3-kilometrowy odcinek rzeki od elektrowni wodnej w Obornikach do ujścia do Warty oraz rezerwat Wełna – od mostu drogowego w miejscowości Wełna do mostu w Jaraczu. Natomiast od miejscowości Jaracz Młyn do ujścia dopływu o nazwie Flinta obowiązuje zakaz wędkowania od września do końca stycznia. Klenie najłatwiej namierzyć w Wełnie podczas niżówki, ale mała głębokość i prześwietlona woda sprawiają, że szczególnie trudno podejść duże sztuki. Na głębszych odcinkach, w głównym nurcie lub w jego sąsiedztwie, lubią stać szczupaki, skutecznie poławiane przez miejscowych na różne gumowe przynęty. Chcąc łowić nad Wełną, warto zapiąć na agrafce uniwersalny na tej rzece mały lub średni woblerek. W obrotówkę nr 2 chętnie biją dorodne garbusy. Z ryb spokojnego żeru ciekawostką są liny. Występują głównie na wolnych, zarośniętych trzciną odcinkach. Łowione są także płocie i leszcze. Największą atrakcją Wełny są jednak pstrągi potokowe. Można na nie liczyć poniżej młyna w miejscowości Jaracz Młyn.

Sekrety łowiska:

W miejscowości Jaracz Młyn znajduje się piętrzenie wody. Cofka tworząca się powyżej sprzyja białorybowi. Poniżej rzeka ma charakter górski i jest zarybiana lipieniami. Warto zapolować na pięknego kardynała. Wełna zarybiana jest również certami.

Informacje:

Na Wełnie gospodarują dwa okręgi – poznański i nadnotecki, które wzajemnie honorują składki na tę rzekę. Wełna w całości uznana jest za rzekę nizinną. Od 2014 roku wprowadzono zakaz zabierania ryb łososiowatych na Wełnie wraz z dopływami – od spiętrzenia wody w miejscowości Jaracz Młyn aż do ujścia do Warty.

Ryby:

klenie, szczupaki, okonie, płocie, certy

Przynęty:

woblery, obrotówki

Dane łowiska
W okolicy
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.