Jezioro Mosąg

Jezioro Mosąg jest położone 12 km na północny zachód od Olsztyna. Najbliższe miejscowości to Brąswałd i Barkweda. Otoczone jest praktycznie z każdej strony lasem.

Jezioro zajmuje powierzchnię 53 ha, ma do 12 m głębokości, średnia głębokość 3,2 m. Linia brzegowa jeziora jest mało urozmaicona, a długość wynosi 3,8 km. Brzegi są przeważnie płaskie, miejscami łagodnie wzniesione. Dno muliste. Mosąg to jezioro przepływowe należące do dorzecza Łyny. Na kanale wypływającym znajduje się most drogowy z urządzeniami piętrzącymi wody jeziora. W okolicy mostu znajdziemy miejsca do łowienia z brzegu, często jednak są one zajęte przez miejscowych wędkarzy. Pamiętajmy o zabraniu woderów, jeżeli chcemy łowić z brzegu, do którego dostęp jest utrudniony. Szuwary, trzcina i sitowie zajmują prawie całą linię brzegową. Zdecydowanie polecane jest wędkowanie z jednostki pływającej. Roślinność zanurzona porasta gęsto dużą część dna, tworząc podwodne łąki wokół brzegów i w środkowej części jeziora. Z białorybu dominuje płoć i leszcz, są też liny, a z drapieżników szczupaki i okonie. Liny przeważnie nie przekraczają 1,5 kg, ale trafiają się i większe sztuki. Podstawową przynętą jest kukurydza, białe i czerwone robaki. Częstym przyłowem przy łowieniu szczupaków są bolenie. Duże szczupaki przeważnie łowi się późną jesienią. Przynęty to głównie woblery, błystki i gumy.

Sekrety łowiska: Na początku maja szczupaki przebywają na płytkiej wodzie i najlepiej biorą na płytkochodzące woblery i dżerki.

Informacje: Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybacko-Wędkarskie Olsztyn. Pozwolenia do nabycia w sklepach wędkarskich w Olsztynie. Dojazd do jeziora drogą nr 51 Olsztyn-Dobre Miasto, w Dywitach skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez miejscowość Brąswałd i po około 3 km, będąc na moście, dojrzymy po lewej stronie jezioro Mosąg.

Dane łowiska
W okolicy