Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Kanał Kopalni Piasku Szczakowa

To zdecydowanie najdziwniejsze łowisko krainy pstrąga i lipienia w Polsce. Dziwność ta wynika z tego, że to sztuczna rzeka, która stała się nie tylko atrakcyjnym łowiskiem, lecz także niecodzienną atrakcją przyrodniczą południowych krańców Jury.

Kanał Kopalni Piasku Szczakowa powstał w celu odwadniania wyrobisk po eksploatacji piasku podsadzkowego, stosowanego w górnictwie węglowym. Jest lewobrzeżnym dopływem Białej Przemszy, z którą łączy się na obrzeżach dzielnicy Jaworzna – Szczakowej.

Kanał płynie uregulowanym, lecz zakrzaczonym korytem, w którym co krok znajdują się głębokie dołki. Ekspansja porastających go trzcin spowodowała, że w większej części prawie nie widać wody – tam ryby mają swoje najlepsze mateczniki. Niedostępne odcinki przeplatają się z krótkimi obszarami odkrytej wody, a tam spinningiści i muszkarze mogą spróbować swych sił z płochliwymi rybami.

Główną rybą Kanału jest pstrąg potokowy, zarówno dziko występujący, jak i ten co roku wpuszczany. Są tu także lipienie i liczne małe szczupaki. W dolnych partiach Kanału trafiają się klenie, okonie i płocie.

Kanał ma wody pierwszej klasy czystości. Żyją tu kiełże. Niestety, z roku na rok coraz więcej miejsc do wędkowania porasta trzciną.

Sekrety łowiska

Kanał oblegany przez wędkarzy na początku sezonu pstrągowego, nieco później prawie pustoszeje. Gdy zaczynają się rójki jętek, do owadów podnoszą się kapitalne pstrągi i lipienie, które wtedy prawie lekceważą przynęty spinningowe.

Informacje

Kanał Kopalni Piasku Szczakowa to woda górska Okręgu PZW Katowice. Wolno tu wędkować na przynęty sztuczne. Spinning jest zakazany od 1 września do 31 stycznia. Dojazd drogą Bukowno–Jaworzno–Szczakowa, przy której znajduje się parking nad zalewem Sosina. Kanał płynie tuż obok zalewu. Najbliższa stacja PKP znajduje się w Jaworznie-Szczakowej.

Dane łowiska
Właściciel
PZW Katowice
Województwo
Powiat
W okolicy