Martwa Wisła

Martwa Wisła, dawna Wisła Gdańska, to jedno z trzech głównych ramion ujściowych Wisły, odcięte od nurtu Wisły na wysokości Płoni Wielkiej i Przekopu Wisły.

Długość całkowita Martwej Wisły wynosi 25 km, a wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej – 11 km, natomiast szerokość – do 400 m. Ponieważ dno ukształtowała niegdyś płynąca Wisła, więc głębokość jest urozmaicona – w starym korycie jest zwykle 8–9 metrów, choć są też dołki do 12 metrów. Brzegi porośnięte są szerokim pasem trzcin, co utrudnia bezpośredni dostęp do wody, są jednak miejsca, gdzie można swobodnie łowić na zasiadkę. Szczególnie warte uwagi są stare wiślane ostrogi, dzisiaj niewidoczne na powierzchni wody, długie kamienne opaski i przerwy między trzcinami. Zwolennicy spinningu i metody żywcowej mają tu duże pole do popisu. Martwa Wisła to dobre łowisko sandaczowe. Oprócz sandaczy można tu złowić grube okonie, szczupaki, bolenie, węgorze i sumy. Z białorybu występują leszcze, płocie, liny, karasie, karpie i krąpie. Do skutecznego wędkowania niezbędna jest łódź. Ryb szuka się na spadach z twardym dnem, gdzie najlepiej sprawdza się obstukiwanie dna w opadzie gumami w rozmiarach 5–12 cm, z główkami 10–30 g. Bywają dni, że sandacz nie reaguje na agresywne podrywanie przynęty, wtedy sprawdza się metoda „na wleczonego”. Bardzo dobrymi przynętami są koguty o masie 10–30 g. Szczupaki to głównie przyłowy podczas szukania sandaczy. Okoni najlepiej szukać zestawem z bocznym trokiem, ale sprawdzają się też ripperki podawane na główkach 5–12 g.

Sekrety łowiska: Bardzo skuteczną metodą na słabo żerujące sandacze jest trolling na woblery i rippery z główkami od 5 do 20 g.

Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Polski Związek Wędkarski, Okręg w Gdańsku. Zezwolenia do nabycia na stronie www.pzw.gda.pl w zakładce e-zezwolenia. W Świbnie i Sobieszewie bez problemu znajdziemy kwaterę, a także wypożyczymy łódź.

Dane łowiska
W okolicy