Jezioro Końskie

Końskie jest jeziorem rynnowym o powierzchni 55 ha i głębokości dochodzącej do 20 m. Jego cechą charakterystyczną są ostre spady wzdłuż prawie całego brzegu, z wyjątkiem plaży. Przez zbiornik przepływa rzeka Brda, stanowiąca szlak kajakowy.

W miesiącach letnich nad jeziorem można spotkać wielu turystów, ponieważ znajduje się tam ośrodek wypoczynkowy. Nie odstrasza to miejscowych wędkarzy, którzy ciszy, spokoju a przede wszystkim brań ryb szukają po drugiej stronie jeziora. Jezioro jest w większości otoczone lasem, a w mniejszej części polami. Można tu zapolować na leszcze, płocie, liny, ale także na szczupaki, okonie i węgorze. Występują tu znajdujące się bardzo blisko brzegu strome spady, wzdłuż których pływają stada białorybu. Najbardziej smakują im kukurydza, pęczak z dodatkiem zapachowym i białe robaki. Szczupaki lubują się w różnego rodzaju ripperach i wahadłówkach. Łowi się je prowadząc przynętę przy samych trzcinach. Okonki skubią na małe twisterki lub obrotówki.

Dno jest tu zróżnicowane, w niektórych miejscach miękkie i muliste, w innych piaszczyste. Południowy brzeg w całości obrasta trzcina, północny zaś w większej części jest dostępny, choć w niektórych miejscach drzewa pochylają się nisko nad wodą, co utrudnia zarzucanie wędki. Najlepiej więc zabrać ze sobą łódkę, szczególnie jesienią, gdy drapieżniki łowi się na głębszej wodzie. Na łowiskach przy plaży w dzień panuje hałas, lecz pod wieczór robi się spokojnie, a wtedy można wygodnie usiąść na pomoście i przyjemnie spędzić czas z wędką.

Sekrety łowiska

Dobrym zapachem na duże płocie i leszcze jest tatarak. Należy stosować tu grubszą zanętę, jeżeli nie chcemy, aby w łowisko weszła drobnica, której tutaj nie brakuje. Plaża w godzinach rannych i wieczornych to doskonała miejscówka na drapieżniki.

Informacje

Jezioro Końskie należy do gospodarstwa rybackiego „Jawa”, zezwolenia można wykupić w nieodległym sklepie wędkarskim w miejscowości Przechlewo. Istnieje również możliwość dłuższego, wygodnego pobytu, ponieważ przy zbiorniku istnieje ośrodek wypoczynkowy. Obowiązuje zakaz połowu

Dane łowiska
W okolicy