Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Łagowskie

Jak mówią – jest jednym z najlepiej zarybianych jezior w okolicy. Niestety, jest też bardzo chimerycznym łowiskiem.

Charakterystyka

Jezioro położone jest na Ziemi Lubuskiej, w pobliżu miejscowości wypoczynkowej Łagów. Ma powierzchnię 85 hektarów. Jego głębokość maksymalna wynosi 13,5 m, a średnia 5 m.

Łagowskie jest otoczone lasami. Jego brzegi są trudnodostępne. Wprawdzie wybudowano na nich sporo niewielkich kładek, ale ich stan nie jest najlepszy. Dlatego najlepiej wędkować tu z łodzi.

Woda w jeziorze nie jest zbyt przejrzysta. Wzdłuż brzegów ciągnie się wąski pas trzcin. Są 2 rozległe wypłycenia oraz 13-metrowy głęboczek.

Wiele lat temu Łagowskie było częścią Jeziora Trześniowskiego. Akwen sztucznie przedzielono. Teraz są dwa jeziora połączone tylko niewielkim przesmykiem w Łagowie.

Ryby i techniki łowienia

Wędkarze mogą tu liczyć przede wszystkim na leszcze, płocie, okonie i szczupaki. Są też liny, karpie, węgorze i sumy. Z Jeziora Trześniowskiego wpływają do Łagowskiego również trocie jeziorowe. Do akwenu wpuszczono sandacze.

Z przynęt dobre są ziarna zbóż (kukurydza, pszenica, łubin i groch) oraz czerwone robaki i makaron. Białe robaki ściągają tylko drobnicę.

Ryby spokojnego żeru łowi się głównie na spławik oraz z gruntu. Spinningiści powinni spróbować łowić na gumy – najlepiej na średnie i duże twistery oraz na rippery.

Sekrety łowiska

Łagowskie jest trudnym łowiskiem. Czasami – głównie latem, ryby przez wiele dni nie żerują. W takich sytuacjach warto powoli i bardzo dokładnie obławiać stoki przybrzeżne. W gąszczu roślinności i zatopionych drzew zawsze kryją się drapieżniki.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Zielonej Górze, tel. (068) 453 73 33. Noclegi można znaleźć w Łagowie, nad samym jeziorem. Tam też można wypożyczyć i zwodować łódkę. Jezioro objęte jest strefą ciszy, nie wolno pływać po nim na silnikach spalinowych.

Dane łowiska
W okolicy