Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Warta koło Wielunia

Ten odcinek Warty jest mało znany. Łowi tu niewielu wędkarzy i może dlatego ryb jest sporo.

Charakterystyka

Warta w okolicy Wielunia, a dokładniej przy wsi Osjaków, zachowała naturalność. Nie ma tu ostróg, ani kamienistych opasek. Wszędzie są dzikie burty porośnięte krzakami, drzewami i trawami. W wielu miejscach brzegi są wysokie, podmyte. W wodzie leżą zwalone drzewa i gałęzie.

Na tym odcinku Warta jest płytka. Piaszczyste łachy ciągną się kilometrami. Głębiej jest jedynie pod burtami brzegowymi oraz za wszelkimi zwaliskami. Nurt jest mocny, a woda przejrzysta.

Na łukach rzeki oraz w przewężeniach nurt wymywa rynny. Są one wyraźnie widoczne. Są też pozostałości zniszczonej już regulacji – bądź to burty częściowo wzmocnione faszyną, bądź kamieniska.

Ryby i techniki łowienia

Łowienie na tym odcinku Warty przypomina wędkowanie w płytkich potokach pstrągowych. Tutaj często podaje się przynętę wypatrzonej wcześniej rybie. Trzeba zachowywać się bardzo ostrożnie.

W płytkich nurtach Warty uwijają się klenie, jazie, bolenie, płotki, leszczyki i kiełbie. W cieniach prądowych pod burtami i za zwaliskami czają się szczupaki i okonie. W głębszych dołkach można złowić także sandacza, a nawet sumka.

Spławikowcy łowią na przystawkę. W głębszych rynnach i przewężeniach stawiają ciężkie gruntówki. Spinningiści buszują po rzece z błystkami, rzadziej z woblerami i gumami.

Sekrety łowiska

Pod burtami brzegowymi bardzo skuteczne są małe woblerki imitujące chrabąszcze. Puszcza się je swobodnie wzdłuż brzegu. Skaczą do nich klenie i jazie.

Na Warcie świetnie sprawdza się aktywne szukanie ryb. Wędkarze łowiący na przystawkę często maszerują wzdłuż rzeki i na kilka minut wstawiają zestaw w każde głębsze miejsce.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Częstochowie – tel.: (34)360 53 13. Noclegi można znaleźć w Osjakowie i Wieluniu. Na most nad Wartą prowadzi droga nr 8 łącząca Wrocław z Warszawą.

Dane łowiska
W okolicy