Troć wędrowna to ryba sięgająca długości do 100 cm. Gatunek ten występuje w wodach przybrzeżnych akwenów takich jak: Atlantyk, Morze Północne, Bałtyk. Ryba ta ma dość krępe ciało i charakteryzuje się kilkoma szczegółami. Jakie cechy charakterystyczne posiada troć wędrowna? Jak łowić dany gatunek? Zasady połowu troci.
Cechy charakterystyczne troci wędrownej
Ryba ta oprócz krępej budowy posiada sporą głowę. Ponadto charakteryzuje się szarawym lub brązowym grzbietem oraz jaśniejszymi bokami. Brzuch troci jest koloru srebrzystego. Elementem rozpoznawczym gatunku jest również obecność małych czarnych plamek występujących w okolicach głowy, boków i grzbietu. Ciekawostką jest, iż w czasie tarła plamki te otacza żółta obwódka. Młode osobniki troci wyróżniają się ciemnymi, poprzecznym prążkami oraz czerwonymi plamkami umieszczonymi na ciele.
Sposoby i zasady połowu troci
Troć wędrowna, to ryba, którą najlepiej łowić w okresie przedwiośnia. Wracające z tarła osobniki atakują blachę lub wirówkę. Gatunek ten można łowić od stycznia do początku jesieni.
Najpopularniejszą metodą połowu troci jest spinning, a także metoda muchowa. W przypadku działań pierwszą z wymienionych metod należy wyposażyć się w kij do spinningu o długości około 2,7m, jak również twardą wytrzymałą żyłkę. Podczas połowu najlepiej zastosować sztuczne przynęty takie jak: woblery, rippery czy błystki.