Troć wędrowna -

Troć wędrowna to ryba sięgająca długości do 100 cm. Gatunek ten występuje w wodach przybrzeżnych akwenów takich jak: Atlantyk, Morze Północne, Bałtyk. Ryba ta ma dość krępe ciało i charakteryzuje się kilkoma szczegółami. Jakie cechy charakterystyczne posiada troć wędrowna? Jak łowić dany gatunek? Zasady połowu troci.

Cechy charakterystyczne troci wędrownej

Ryba ta oprócz krępej budowy posiada sporą głowę. Ponadto charakteryzuje się szarawym lub brązowym grzbietem oraz jaśniejszymi bokami. Brzuch troci jest koloru srebrzystego. Elementem rozpoznawczym gatunku jest również obecność małych czarnych plamek występujących w okolicach głowy, boków i grzbietu. Ciekawostką jest, iż w czasie tarła plamki te otacza żółta obwódka. Młode osobniki troci wyróżniają się ciemnymi, poprzecznym prążkami oraz czerwonymi plamkami umieszczonymi na ciele.

Sposoby i zasady połowu troci

Troć wędrowna, to ryba, którą najlepiej łowić w okresie przedwiośnia. Wracające z tarła osobniki atakują blachę lub wirówkę. Gatunek ten można łowić od stycznia do początku jesieni.

Najpopularniejszą metodą połowu troci jest spinning, a także metoda muchowa. W przypadku działań pierwszą z wymienionych metod należy wyposażyć się w kij do spinningu o długości około 2,7m, jak również twardą wytrzymałą żyłkę. Podczas połowu najlepiej zastosować sztuczne przynęty takie jak: woblery, rippery czy błystki.

Szczegóły
Wymiar ochronny
35 cm
Okresy ochronny
W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu troci w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.
Dobowy limit połowu
2 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
85 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
95 cm
Artykuły
Autorzy