Podstawowe informacje
Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss, tęczowiec) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Co ciekawe ubarwienie pstrąga tęczowego zależy od wieku i miejsca przebywania. Jest to niezwykle ceniona ryba w gospodarce. Sercem polskiej hodowli jest Pomorze Gdańskie. Tęczak jest hodowany w specjalnych zbiornikach wodnych, gdzie jest dokładnie kontrolowany proces karmienia i warunki hodowli. Ze względu na to, że „tęczak” jest bogatym źródłem białka, witaminy D, kwasów tłuszczowych omega-3 i mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen — jest jednym z najważniejszych gatunków ryb hodowlanych.
Jak wygląda pstrąg tęczowy? Opis wyglądu
Długość pstrąga tęczowego wynosi w granicach 40–60 cm, a masa ciała do 4 kg. Dojrzałość płciowa osiągana jest w 2 roku życia. W środowisku naturalnym ryby żyją powyżej 7 lat. Oto inne ważne cechy dotyczące wyglądu tęczaków:
- To ryba o wydłużonym, wrzecionowatym kształcie ciała;
- Jego grzbiet jest zielono-niebieski, a boki i brzuch są srebrzyste;
- Na bokach tej ryby znajduje się kilka ciemnych plam, a na ogonie czerwona wstęga;
- Na boku przez środek biegnie różowa wstęga, która mieni się barwami tęczy.
Należy też zaznaczyć, że ubarwienie pstrąga zależy w dużym stopniu od tego, w jakich warunkach on występuje.
Gdzie występuje pstrąg tęczowy?
Występuje w stawach, jeziorach oraz rzekach. Niestety w Polsce brak jest stałej samorozradzającej się populacji, toteż ryby pochodzą z zarybień. Przedstawiony tutaj gatunek niekiedy ucieka z hodowli i wówczas jest spora szansa na złowienie dużego okazu w rzece. W dzikich warunkach te ryby prowadzą styl życia zbliżony do pstrąga potokowego. W dzikich warunkach pstrąg tęczowy występuje w wielu rzekach Stanów Zjednoczonych.
Pstrąg tęczowy — Odżywianie
Ryby te są drapieżnikami i odżywiają się owadami. Ponadto żywią się także:
- Kijankami;
- Rybami;
- Żabami;
- Larwami owadów;
- Mięczakami;
- Małymi skorupiakami.
Metody połowu i dodatkowe informacje
Najlepszy okres na połów tęczowca to czas od maja do sierpnia, jednak należy pamiętać, iż ryba żeruje przez cały rok. Wędkarze polecają metodę łowienia na spinning lub sztuczną muchę. Ciekawostką jest, iż pstrągi bardzo czule reagują owady latające, toteż wędkarze muchowi specjalizują się w ich połowie. Najlepszą przynętą są błystki obrotowe, a przede wszystkim przynęty gumowe i wahadłówki pstrągowe.
Tarło pstrąga tęczowego ma miejsce od grudnia do maja. Gdy trwa tarło, samica wykopuje samodzielnie dołek w specjalnie wyszukanym miejscu i w tymże miejscu składa ikrę. Natomiast samiec ma za zadanie zapłodnić jajeczka, a samica zakopuje później zapłodnioną już ikrę.
Polecane metody połowy pstrąga tęczowego:
Pstrąg tęczowy — Ciekawostki
Pstrąg tęczowy został sprowadzony do Europy z Ameryki Północnej w XIX wieku przez niemieckiego naukowca, Alberta Günthera. Następnie zaczął być intensywnie hodowany w celach handlowych i wędkarskich. Jednak niestety w warunkach naturalnych w Polsce, pstrąg tęczowy nie ma warunków do rozmnażania i tworzenia samodzielnych populacji, dlatego nie jest gatunkiem dziko występującym w naszym kraju.
Jak przyrządzić pstrąga tęczowego?
Oto przepis na pstrąga tęczowego w piekarniku:
Składniki:
- 1 pstrąg tęczowy
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
- 1 cytryna
- kilka gałązek świeżych ziół (np. tymianek, rozmaryn)
Instrukcje:
- Rozgrzej piekarnik do 200°C.
- W tym czasie oczyść rybę, usuwając wnętrzności i łuski, ale pozostawiając skórę. Spłucz pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem.
- Następnie przygotuj blachę do pieczenia, wyłożoną folią aluminiową lub pergaminem. Posmaruj oliwą z oliwek i ułóż pstrąga na blasze oraz posól i popieprz z obu stron.
- Następnie pokrój cytrynę w plasterki i umieść je wewnątrz ryby, wraz z kilkoma gałązkami świeżych ziół.
- Potem zawiń całość w folię aluminiową, aby utworzyć „kopertę”, szczelnie zamykając ją na końcach.
- Włóż blachę do piekarnika i piecz przez około 20-25 minut, w zależności od rozmiaru ryby. Sprawdź, czy mięso jest gotowe, patrząc na kolor mięsa — powinno być różowe i soczyste.
- Po upieczeniu wyjmij danie z piekarnika i ostrożnie otwórz folię aluminiową, uważając na gorący parujący sos.
- Podawaj na półmisku lub na talerzu, polany sokiem cytrynowym i posypany świeżymi ziołami.
Smacznego!