Rzeka Wisłok w Krośnie

To górski i malowniczy odcinek Wisłoka chętnie odwiedzany głównie przez miłośników lekkiego spinningu i muchy, ale także przez fanów spławika. Krośnieński fragment Wisłoka jest płytki i wąski, z licznymi opaskami, rafami i przelewami.

Jeszcze kilka lat temu ryb było tu zatrzęsienie, a woda przeżywała prawdziwie złoty okres. Obecnie jest gorzej, ale populacja klenia, jazia i pstrąga nadal jest silna. Najczęstszą zdobyczą są jazie do 45 cm, ale zdarzają się sztuki znacznie większe. Mniejsze osobniki stacjonują przy opaskach, natomiast większe przebywają w okolicach środka koryta, zdradzając swoją obecność charakterystycznymi chlupnięciami i dużymi kółkami na wodzie. Na podawane przynęty reagują chimerycznie, a brania są najczęściej bardzo delikatne. Latem i wczesną jesienią ryby czatują przy powierzchni i zgarniają spadające do wody owady, dlatego najłatwiej je skusić, podając sztuczną muchę lub mały, czarny, pływający wobler prowadzony tuż pod powierzchnią wody. Skutecznymi przynętami są też obrotówki typu Aglia 00 – 1 w różnych kolorach paletki błystki, a także niewielkie cykady. Obok kleniowatych warto skoncentrować się na pstrągach i świnkach. Szczególnie świnek jest tutaj dużo. W cieniu pozostałych gatunków ryb występują szczupaki oraz okonie, których miejscowi wędkarze szukają przy wysokich, oberwanych skarpach, na zewnętrznych łukach zakrętów rzeki, a także w głębszych rynnach przy opasce. Prowadząc uklejokształtny wobler, lekką wahadłówkę lub srebrny ripper z czarnym lub czerwonym grzbietem, z pewnością sprowokujemy zębatego do ataku. Okonie łowimy, korzystając z bocznego troka. Kolory i wielkość paprochów dobieramy w zależności od intensywności żerowania pasiaków.

Sekrety łowiska: Bezkonkurencyjną przynętą na klenie są tutaj małe, pływające, srebrne woblery w odcieniach niebieskim i pomarańczowym. Taką przynętą może zainteresować się również okazała brzana lub duży boleń.

Informacje: Opiekę nad łowiskiem sprawuje Okręg PZW Krosno, ul. Jasna 26a, tel. (48) 13 436 55 68, adres e-mail – pzwkrosno@poczta.onet.pl. Na Wisłoku w Krośnie organizowane są corocznie zawody wędkarskie, a także prowadzone są regularne akcje zarybieniowe przez Miejskie Koło Wędkarskie nr 1 w Krośnie. Wyczerpujące informacje o łowisku otrzymamy w sklepie wędkarskim Krzysztofa Szczygła „Silver fish”.

Ryby: klenie, jazie, pstrągi, szczupaki, okonie, świnki

Przynęty: woblery, obrotówki, muchy, owoce, białe robaki, czerwone robaki, kukurydza

Dane łowiska
W okolicy