Dorsz -

Dorsz atlantycki to słonowodna ryba drapieżna występująca przede wszystkim w Oceanie Atlantyckim oraz Morzu Bałtyckim i Północnym. Należy do gatunków wędrownych. Z powodu dużego zagęszczenia dorsz stał się podstawowym poławianym gatunkiem w wodach Bałtyku. Dzięki niemu szanse miały także na rozwój cywilizacje powstające na północnym wybrzeżu Atlantyku. Aż do dzisiaj jest rybą o dużym znaczeniu gospodarczym.

Dorsz ma silnie wydłużone ciało, które na przekroju przypomina owal. Jego ubarwienie zależne jest od podgatunku z jakim ma się do czynienia – może być brązowe, oliwkowe lub zielone. Na całej długości ciała ma też liczne plamki. Jako że dorsz to ryba drapieżna, odżywia się on głównie mniejszymi od siebie rybami, takimi jak śledzie czy makrele, ale też małymi skorupiakami.

Samce dorsza osiągają dojrzałość płciową po 2-3 latach, a samice po 3-4 latach. Do tarła dochodzi w głębokich wodach, gdzie zasolenie wody jest wyższe. Ryby te rozmnażają się głównie między marcem a sierpniem, najbardziej intensywnie w kwietniu, maju i czerwcu.

Na dorsza obowiązuje okres ochronny, który trwa od 1 lutego do 31 marca. Istnieje od niego odstępstwo w pierwszych połowie lutego, jeśli połowy są dokonywane na statku o długości poniżej 12 metrów oraz na wodach do 20 metrów głębokości. Ustanowione zostały także limity połowów, które wynoszą 24,1 tysięcy ton w ciągu roku.

Szczegóły
Wymiar ochronny
Brak
Okresy ochronny
Brak
Dobowy limit połowu
Brak
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
110 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
120 cm
Artykuły
Autorzy