Łosoś -

Łosoś szlachetny (znany również jako łosoś atlantycki, europejski i pospolity) to ryba z rodziny łososiowatych. Gatunek ten występuje w Europie (od wód Portugalii po Morze Białe, Północne i Bałtyk), w rzekach Ameryki Północnej i w północnej części Atlantyku. W polskich rzekach jego populacja jest niewielka; pomimo programu restytucji obecny tu gatunek łososia nadal jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Charakteryzuje się wydłużonym ciałem i dużą głową z silnie uzębioną paszczą. Dorasta do 150 centymetrów.

Łosoś należy do gatunków drapieżnych. W rzekach odżywia się fauną denną, planktonem i larwami owadów, w morzu zjada ponadto skorupiaki i małe ryby, takie jak śledzie i szproty. Na czas rozrodu ryba ta wędruje z mórz do rzek. Jej tarło odbywa się jesienią w wodzie o dobrym natlenieniu.

Gatunek ten ma duże znaczenie gospodarcze, w tym jako cel połowów komercyjnych. Mięso łososia uważane jest za jedno z najsmaczniejszych rybich mięs, a do tego zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Najlepszym miejscem na złowienie łososia są wody przybrzeżne Bałtyku na przełomie stycznia i lutego. Tam odpowiednią metodą jest trolling przy użyciu grubej żyłki, około 5 milimetry. W przypadku połowu w rzece sprawdza się spinning z wykorzystaniem woblerów, błystków wahadłowych i błystków obrotowych..

Okres ochronny łososia zależny jest od miejsca połowu. W Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku trwa on od 1 października do 31 grudnia, z kolei od zapory do jej ujścia trwa od 1 grudnia do końca lutego. W pozostałych rzekach okres ochronny trwa od 1 października do 31 grudnia. Obowiązuje także wymiar ochronny wynoszący 35 centymetrów i dobowy limit – 2 sztuki.

Szczegóły
Wymiar ochronny
35 cm
Okresy ochronny
Brak
Dobowy limit połowu
2 sztuki
Norma medalowa - zloty medal WŚ junior
100 cm
Norma medalowa - zloty medal WŚ senior
110 cm
Artykuły
Autorzy