Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Zalew Zegrzyński

(od Wierzbicy do Zegrza)

Odcinek Zalewu Zegrzyńskiego pomiędzy mostami w Wierzbicy i Zegrzu
to największa i najbardziej urozmaicona część tego zbiornika.

Szeroko rozlane powyżej Zegrza wody zalewu nazywane są potoczne przez wędkarzy „czaszą” lub „patelnią”. Ogrom łowiska przyciąga jak magnes przede wszystkim spinningistów. Najgłębsze miejsca można znaleźć pod północnym brzegiem, gdzie ciągnie się stare koryto Narwi oraz znajdują się doły po pogłębiarkach. Jesienią są to miejsca stale oblegane przez sandaczowców, choć liczba łowionych ryb jest nieproporcjonalna do liczby łowiących. Najgłębsze miejsca mogą obdarować sumem lub dużym szczupakiem. Dobre sandaczowe miejsca znajdują się też w rejonie Serocka i Jadwisina.

Dostęp z brzegu jest mocno ograniczony przez przystanie i ośrodki. Jedno
z najlepszych gruntowych łowisk to okolice mostu w Wierzbicy. Dwie równoległe do nurtu główki pozwalają dosięgnąć starego koryta Narwi. Z gruntu łowi się przede wszystkim leszcze. Trafiają się karpie i duże karasie. W zatokach za główkami można próbować skutecznego łowienia linów. Dogodny dostęp do wody znajduje się też od strony ronda łączącego drogi w kierunku Zegrza i Nieporętu. W spokojnej wodzie sprawdza się lekka drgająca szczytówka oraz gruntówka z podwieszanym sygnalizatorem. Oprócz pospolitych na zalewie leszczy, urozmaiceniem może być tutaj płoć, lin lub karaś.

Zimą jednym z najbardziej popularnych miejsc są tzw. „oczka” położone po północnej stronie mostu w Zegrzu.

Sekrety łowiska:

Gdy zawodzi szybkie i ostre prowadzenie przynęty w opadzie krótkim i sztywnym kijem warto spróbować na sandacze popularnej na Mazowszu metody „na wleczonego”. Skuteczną przynętą na leszcze jest duży pęczek barwionych białych robaków.

Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Okręg Mazowiecki PZW. Łodzie oraz noclegi można znaleźć w Zegrzu na przystani koła nr 4 – tel. 22 782 25 67, koła nr 13 – tel. 22 782 25 62, oraz koła nr 6 w Serocku – tel. 22 782 76 13

Dane łowiska
W okolicy