Jezioro Bnińskie

Jezioro Bnińskie leży w Rynnie Kórnicko-Zaniemyskiej, oddalonej o 25 km od centrum Poznania. Powierzchnia zbiornika wynosi ponad 220 ha. Linia brzegowa jest w większości porośnięta trzciną, a w niewielkiej części lasem.

Na jeziorze wolno używać silników spalinowych, więc w sezonie wakacyjnym miłośnicy skuterów i motorówek intensywnie z tego korzystają. Dlatego na ryby najlepiej wybrać się o świcie lub spędzić nad wodą całą noc. To dobra pora na leszcze i węgorze. Zanim ruszy sezon urlopowy, na kukurydzę lub białe robaki łowione są przy trzcinach liny. Trochę dalej od brzegu biorą karasie o długości nawet powyżej 30 cm. Przeciętne leszcze z Bnińskiego są tej podobnej wielkości, a jesienią budzą się znacznie większe, złote łopaty. Na spławik można złowić sporo rybiego drobiazgu w postaci 15-centymetrowych płotek, krasnopiórek i krąpi.

Jeśli zdecydujemy się wyrzucić zestaw z trupkiem lub żywczykiem, to istnieje realna szansa na wymiarowego sandacza. W jeziorze występuje liczna populacja okonia. Największe sztuki biorą z lodu, chociaż oczywiście nie na zawołanie.

Sekrety łowiska:

Popularnym miejscem do wędkowania jest półwysep w północnej części jeziora – tzw. Szyja, ale w godzinach nocnych lub poza okresem wakacyjnym warto zainteresować się okolicą drewnianych pali, wbitych w dno przy betonowym pomoście w Błażejewku.

Informacje:

Użytkownikiem rybackim jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Miłosław Sp. z o. o. tel. 61 438 20 91. Zezwolenie można kupić w wielu sklepach wędkarskich w Poznaniu i okolicznych miejscowościach. W miejscowości Błażejewko znajduje się ośrodek wypoczynkowy oraz niewielka przystań, umożliwiająca zwodowanie łodzi.

(Przynęty:

kukurydza, biały robak, czerwony robak, żywiec, kopyto, twister)

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy