Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Jezioro Dąbrowa Wielka (część południowo-zachodnia)

Południowa część Dąbrowy Wielkiej to doskonałe miejsce do wędkowania połączonego z rodzinnym wyjazdem.

Jezioro Dąbrowa Wielka znajduje się 25 km na północny zachód od Działdowa. Powierzchnia akwenu wynosi ponad 600 ha, a maksymalna głębokość – ponad 30 m. Dno jest bardzo urozmaicone (górki, blaty, spady). W jeziorze występują przede wszystkim płocie, leszcze, szczupaki, okonie i węgorze. W opisywanym rejonie brzegi jeziora miejscami porośnięte są szerokim pasem roślinności wynurzonej i zanurzonej. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe i prywatne domki, dlatego najlepiej łowić z łodzi.

Latem najskuteczniejszy będzie ciężki zestaw spławikowy położony na głębokości 6–8 m w łowisku zanęconym przez kilka dni grubą zanętą (kukurydza, pęczak, makaron). Najlepsze łowiska znajdują się przy zachodnim brzegu, na wysokości działek oraz ośrodków. Dobre miejsca do łowienia z brzegu można znaleźć na wschodnim brzegu jeziora, w okolicy miejscowości Leszcz. Węgorzową zasiadkę można urządzić na jednym z kilku dużych pomostów. Najlepsza przynęta to rosówka lub martwa ukleja podana na spławikowych zestawie nad rozległą roślinnością.

Wiosną szerokie trzcinowiska i rozległe podwodne łąki mogą obdarzyć szczupakiem, choć na okazy nie ma co liczyć. Na przełomie kwietnia i maja można połowić ładne płocie w kanale łączącym jezioro z jeziorem Dąbrowa Mała.

Sekret łowiska

W zatoce na południowym końcu jeziora można znaleźć dorodne liny, jednak ich łowienie wymaga cierpliwości i kilkudniowego nęcenia.

Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o.o. Zezwolenie można wykupić w sklepie wędkarskim w Dąbrównie. Obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Noclegi oraz łodzie można znaleźć w ośrodkach Inter-Piast, tel. 89 647 40 31, Zacisze, tel. 89 647 40 33, oraz na kwaterach prywatnych. Nad jeziorem jest kąpielisko, a w pobliżu historyczna miejscowość Grunwald.

Dane łowiska
W okolicy