Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Radunia w okolicach Żukowa

Radunia na tym odcinku jest rzeką piękną i dziką, mimo że płynie w pobliżu miasta.

Radunia to jedna z najbardziej malowniczych rzek płynących na Pojezierzu Kaszubskim. Jest to lewy dopływ Motławy, o długości 103,2 km. Ma swój początek nieopodal Jeziora Stężyckiego, przepływa przez kompleks jezior zwanych „Kółkiem Raduńskim” Pojezierza Kaszubskiego. Od początku do wpływu do Jeziora Straszyńskiego rzeka ta ma status „krainy pstrąga i lipienia”, więc wędkowanie dozwolone jest wyłącznie na przynęty sztuczne z zakazem spinningowania od 1 września do 31 grudnia włącznie, a na odcinku specjalnym powyżej mostu drogowego na trasie Żukowo–Kościerzyna – do 31 stycznia.

Odcinek ten ma liczne zakola, doły, rynny i zwalone drzewa zatopione pod lustrem wody. Można tu liczyć na brania pstrągów potokowych, lipieni, kleni i pstrągów tęczowych – uciekinierów z doświadczalnego zakładu hodowli ryb w Rutkach. Sporadycznie trafiają się szczupaki, które ze względu na brak metalowych przyponów w zestawie najczęściej wygrywają walkę z wędkarzami. Na odcinku tym występują piękne lipienie, jednak ich zabieranie, jak i posiadanie przy sobie lipieni złowionych na innych odcinkach, jest zabronione. Pstrągi są grube i pięknie wybarwione, a żyzność wody i duża ilość pokarmu pozwala im na niezłe przyrosty. Choć najlepsze lata Radunia ma już za sobą, jednak potrafi jeszcze obdarować wytrwałych pięknymi rybami, które po wypuszczeniu jeszcze nieraz mogą przysporzyć wędkującym wiele radości i zadowolenia.

Sekrety łowiska

Bardzo skuteczną przynętą jest błystka obrotowa typu comet z czarnym skrzydełkiem w żółte paski bądź kropki, a w ciemniejsze dni sprawdzą się barwy odwrotne.

Informacje

Pieczę nad łowiskiem sprawuje Okręg PZW w Gdańsku. Dojazd z Gdańska i Gdyni środkami komunikacji miejskiej oraz pociągiem Koleje Regionalne z Gdyni. Jadąc samochodem z Gdańska i Gdyni, kierujemy się do Kartuz lub Kościerzyny przez Żukowo.

Dane łowiska
W okolicy