Rzeka Wkra w rejonie Sochocina

Opisywany odcinek nie należy do najczęściej odwiedzanych przez wędkarzy
i właśnie dlatego może być wart uwagi.

Przede wszystkim mniej tu wędkarzy i kajaków niż na niżej położonych odcinkach rzeki. Latem w wielu miejscach rzeka zarasta roślinnością na całej szerokości, więc nieraz trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie dogodnego miejsca do łowienia. Dlatego wędkarze najchętniej przyjeżdżają tu wiosną i jesienią. To dobre miejsce dla tych, którzy nad liczne brania przedkładają spokój i sukcesy w postaci cierpliwie wychodzonych, pojedynczych ryb i którzy potrafią cieszyć się samą obecnością nad malowniczą rzeką.

Najciekawszy odcinek dla spinningistów zaczyna się poniżej mostu w Sochocinie. Wkra wije się zakrętami, aż do miejscowości Kuchary Żydowskie. Tu staje się szersza i płynie znacznie wolniej. Drapieżnikiem numer jeden jest szczupak, którego jest tu sporo, ale łowi się najczęściej ryby do 60 cm długości. Biorą na gumy w naturalnych kolorach, woblery i srebrne obrotówki typu long.

Chcąc łowić latem klenie, jazie czy leszcze, trzeba znaleźć głębszą rynnę. Najskuteczniejsze są roślinne przynęty: kukurydza, pszenica, pęczak, a w okresie po deszczach i gdy na Wkrze opada podwyższona woda – również różnego rodzaju dżdżownice; zarówno same, jak i w połączeniu z ww. ziarnami. Wymienione przynęty sprawdzają się także jako zanęta. Skuteczne metody to lekki grunt z koszyczkiem zanętowym oraz spławikowa przepływanka lub przystawka.

Sekret łowiska

Wkra, zwłaszcza latem, niesie krystalicznie czystą wodę. Dlatego trzeba się zachować nad wodą szczególnie ostrożnie i cicho. Najlepsze pory połowu to poranki i wieczory.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest Okręg Ciechanowski PZW. Obowiązują górne wymiary ochronne dla najcenniejszych gatunków ryb – szczegóły na stronie www.pzw.org.pl/18/. Dojazd z drogi Płońsk–Ciechanów, samochód najwygodniej zaparkować w Sochocinie i stąd ruszyć w dół lub w górę rzeki.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy