Jezioro Wulpińskie

Jezioro Wulpińskie leży około 10 km na południowy zachód od Olsztyna, na głównym szlaku komunikacyjnym Olsztyn – Warszawa. Jest to jezioro sielawowe pochodzenia polodowcowego, składa się z dwóch zbiorników połączonych przewężeniem zwanym Szyją.

Wschodnia część jeziora ma kształt zbliżony do koła, znajdują się tam wsie Dorotowo, Tomaszkowo i Majdy, natomiast część zachodnia jest wydłużona. Jezioro ma powierzchnię 720 ha, maksymalna głębokość plosa zachodniego wynosi 54,6 m, wschodniego 20 m, a średnia głębokości 10,9 m. We wschodniej części akwenu znajduje się osiem wysp, z których największa to 7-hektarowa Herta. Jezioro zasilane jest przez kilka dopływów, z których jeden łączy się z jeziorem Naterskim, a wypływa z niego rzeka Giłwa.

Dno jest piaszczyste, miejscami muliste, z licznymi wypłyceniami i głęboczkami, w części zachodniej z ławicą przybrzeżną ze stromymi stokami, natomiast część wschodnia jest przeważnie płaska. Woda jest w miarę przejrzysta. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy. Jezioro otoczone jest łąkami i polami uprawnymi, miejscami zalesione. Dookoła jeziora znajdują się domy letniskowe i pensjonaty.

Pospolitymi rybami są tu szczupaki, okonie, płocie i leszcze. Szczupaki łowi się głównie wzdłuż całej linii brzegowej, na licznych wypłyceniach oraz na podwodnych łąkach. Bardzo dobrym miejscami na okonie są okolice wysp i cyple. Populacja okoni jest bardzo liczna. Białoryb łowi się przede wszystkim na zestawy spławikowe, bardzo dobrą przynętą jest kukurydza. Warto wcześniej zanęcić łowisko.

Sekrety łowiska:

Szczupaki najlepiej biorą w wietrzną pogodę. Łowi się je na trolling i na spinning, stosując jako przynętę woblery oraz rippery. Dobre rezultaty mają również wędkarze łowiący na żywca.

Informacje:

Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie „Bartołty Wielkie”. Zezwolenia są dostępne w sklepie spożywczym „Malinka” w Dorotowie, bezpośrednio nad jeziorem, lub w sklepach wędkarskich w Olsztynie. Koszt zezwolenia dobowego wynosi 12zł.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy