Zbiornik Bukówka wciąż czeka na odkrycie. Jednak miejscowi wędkarze łowią w nim bardzo ładne ryby.
Charakterystyka
Zbiornik oddano do użytku na przełomie lat 80. i 90. Jednak zaporę o wysokości 28 m wybudowano na początku XX wieku. Akwen powstał na Bobrze. Ma 190 ha powierzchni. Pod tamą głębokość sięga 10 m. Średnio jest 3 metry wody.
Brzegi Bukówki nie są urozmaicone. W większej części otaczają je lasy i nieużytki. Od strony Miszkowic nabrzeża są wybetonowane. Do zbiornika oprócz Bobru wpadają jeszcze 2 górskie potoki – Srebrniki i Bachorzyna. Dlatego Bukówka jest stale zasilana czystą, dobrze natlenioną wodą.
Od strony wpływu Bobru zbiornik jest bardzo płytki. Wzdłuż niego ciągnie się pas zalanych traw i krzaków. Tutaj zaglądają tylko spinningiści. Do wędkowania niezbędne są wodery.
Ryby i techniki łowienia
W Zalewie występują: płocie, leszcze, karasie srebrzyste, krąpie, karpie, szczupaki, sandacze, okonie i jazie. Rzadkością są pstrągi potokowe i tęczaki.
Ryby spokojnego żeru łowi się z brzegu na gruntówki z koszyczkiem zanętowym lub sprężyną. Zestawy zarzuca się możliwie najdalej. Z brzegu łowią również spinningiści. Metodą bocznego troka kuszą okonie. Na większe gumki i błystki biorą szczupaki. Nieliczni wędkują z łodzi. A na otwartej wodzie jest największa szansa na sandacze i okazy okoni.
Sekrety łowiska
Brzegi po obu stronach tamy są wysokie. Woda jest przy nich głęboka. Na dnie są karcze i kamienie. To pewne łowiska okoni. Trafiają się nawet sztuki 40-cm! Z kolei na szczupaki warto się wybrać na wpływ Bobru. Tam na płyciznach porośniętych roślinami czają się drapieżniki.
Informacje dodatkowe
Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Jeleniej Górze – tel. (75)752 22 46. Na brzegach jest wiele miejsc do zwodowania łodzi. Nie ma żadnych wypożyczalni sprzętu, ani ośrodków wypoczynkowych. Noclegi można znaleźć w schroniskach i kwaterach prywatnych w Myszkowicach i okolicznych miejscowościach. Nad zbiornik wiedzie droga nr 369 z Lubawki na przełęcz Okraj.