Parsęta koło Rościęcina

Po styczniowym nalocie wędkarzy nad pomorskie rzeki, warto wyprawę nad Parsętę zaplanować na marzec. Właśnie na ten okres przypada czas ostatniego spływu keltów troci, ale trafiają się też srebrniaki, a nad wodą jest cieplej i luźniej.

Jednym z odcinków rzeki, gdzie nie musimy się bać kłopotów z dojazdem i wysokiej wody, jest Parsęta w okolicach Rościęcina. Łowienie rozpoczynamy w centrum wsi na bardzo dobrym zakręcie umocnionym murem oporowym. W nurcie poniżej leży spory głaz smużący wodę, nurt szybki, na drugim brzegu pas łozin. To znakomita miejscówka na troć, ale też licznie odwiedzana przez wędkarzy, więc realna szansa raczej tylko na rybę, która świeżo obrała to stanowisko. W niektórych latach brały tu spore morskie tęczaki. Odcinek Parsęty powyżej tego miejsca jest także obiecujący, aż do ujęcia wody w Kopydłówku. Przy wyższym stanie wody lepiej jednak pójść w dół rzeki. Koryto na tym odcinku charakteryzują liczne gliniaste progi odchodzące od brzegu, przysypane żwirem i kamieniami. Za tymi progami, we wgłębieniach dna obierają swe stanowiska kelty, a latem wstępujące łososie i trocie. Nurt rzeki co roku zamula jedne, a odkrywa inne progi. Na tym odcinku najwięcej ryb pada na wahadłówki, ale przy niskim stanie wody lepsza może okazać się obrotówka lub wobler. Odcinek umownie kończy się wpadającym do Parsęty kanałkiem płynącym z łąk pod Zieleniewem. Okolice kanałku to też znakomite łowisko troci. I tu kończymy naszą wędrówkę po rościeńcińskim odcinku Parsęty. Kierując się na południe szybko dojdziemy przez łąki do samochodu.

Sekrety łowiska:

Ten fragment Parsęty jest bardzo dobry latem, a najskuteczniejszą przynętą jest wówczas wirówka nr 3 o skrzydełku typu Long lub Veltic.

Informacje:

Parsęta na tym odcinku jest administrowana przez ZO PZW w Koszalinie, tel. (94) 342 50 66. Z drogi nr 162, trasa Świdwin-Kołobrzeg, skręcamy około 1 km przed skrzyżowaniem z drogą nr 102 do Trzebiatowa, w prawo w brukową drogę do Rościęcina. Po 800 m jesteśmy we wsi, gdzie możemy zaparkować samochód, na przykład przy popegeerowskich budynkach mieszkalnych.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy