Rzeka Warta w okolicy Świerkocina

Przez lata ten odcinek Warty był mekką spinningistów. Łowiono tu okazy szczupaków, okoni, boleni i sumów.

Charakterystyka

Warta w Świerkocinie jest niezwykle urozmaicona. To królestwo ostróg. Jest ich mnóstwo. Niektóre są krótkie i płytkie, inne długie, wysokie i głębokie. W kilku basenach nurt uformował wyspy. Poniżej nich znajdują się bardzo głębokie jamy.

Kilka kilometrów poniżej mostu w Świerkocinie, po obu stronach rzeki ciągną się długie, kamieniste opaski. Nie są one głębokie, ani urozmaicone. Opaska na lewym brzegu porośnięta jest krzakami i drzewami. Natomiast po prawej stronie są tylko trawy. Ale oba brzegi są bardzo dobrymi łowiskami.

Ryby i techniki łowienia

Na Warcie stosuje się solidne zestawy. Mocny nurt rzeki, mnóstwo zaczepów i grube ryby wymuszają to na wędkarzach. Spławikowcy stosują głównie metodę przystawki ze spławikiem. Nęcą łowiska ziarnami zbóż, przede wszystkim pszenicą i pęczakiem. Na opaskach łowi się tyczkami i ciężkimi gruntówkami.

Spinningiści zakładają duże gumy, błystki obrotowe i wahadłówki. Zestawy zabezpieczają metalowymi przyponami. Łowią w dołach za główkami i w basenach. Na opaskach świetne są 7-9-cm woblery.

Sekrety łowiska

Niewielu spinningistów nastawia się tutaj na jazie i klenie. A ryb tych jest sporo. Łowi się na napływach ostróg. Ale jeszcze lepsze są napływy na rozmaite zwaliska, podtopione krzaki lub wysepki.

Na szczupaki najlepsza jest późna jesień. Znawcy tematu twierdzą, że gdy rankami na trawie zaczyna pojawiać się szron, drapieżniki rozpoczynają bardzo intensywne żerowanie. W tym okresie pewnymi łowiskami są rozległe baseny między główkami.

Informacje dodatkowe

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Gorzowie Wielkopolskim – tel.: (95)722 34 02. Noclegi można znaleźć w Witnicy, Kostrzynie i Gorzowie Wielkopolskim. Do Świerkocina prowadzi droga nr 22 łącząca Gorzów z Kostrzynem.

Dane łowiska
W okolicy