Dolna Odra-odcinek kanału między hodowlami koło Pniewa

Ciepły kanał elektrowni Dolna Odra to legendarne łowisko w Zachodniopomorskiem na południe od Gryfina. Ryby biorą w nim przez cały rok.

Omawiany odcinek kanału znajduje się między dwoma hodowlami ryb – głównie karpia i pstrąga tęczowego. Jego głębokość sięga 5 m. Ryby trzymane są w metalowych sadzach w nurcie kanału i często dokarmiane, a spora część karmy hodowlanej trafia poza sadze. To powoduje, że ryby kręcą się wokół hodowli cały rok. Kanał nigdy nie zamarza, a woda zimą na tym odcinku ma średnio 10-18°C. Praca elektrowni powoduje znaczne wahania poziomu wody. Im wyższy stan wody, tym lepsze brania ryb. Łowi się tu wszystkimi metodami oprócz muchówki. Polecam klasyczną bolonkę z kukurydzą lub grochem na haczyku, na którą biorą jazie, klenie, płocie, krąpie, leszcze, liny, karasie i pstrągi tęczowe. Karpie wymagają zwykle dłuższej zasiadki i obfitego nęcenia. Przyłowem przy karpiach bywają brzany i jesiotry. Kanał jest bogaty w drapieżniki – okonie, sandacze, bolenie, rzadziej biorą szczupaki, sumy i bassy słoneczne. Doskonałą przynętą na suma jest rosówka. Najlepszą metodą spinningową – boczny trok i drop shot, ale klasyczny spinning też bywa skuteczny. Tutejsze bolenie upodobały sobie wszelkie uklejopodobne wahadłówki i ołowianki 3-10 cm. Okonie i sandacze wolą 3-cm twisterki (czerwone, fioletowe i żółte) na troku o długości 60-100 cm. Wadą łowiska jest mała liczba stanowisk – jest tu około dwudziestu.

Sekrety łowiska:

Polecam paprochy ze złotym i srebrnym brokatem. Duże okonie chętnie biorą na rosówki. Na zimowego pstrąga tęczowego najlepszy jest biały paproch .

Informacje:

Gospodarzem łowiska jest Rybacka Spółdzielnia Regalica, ul. Flisacza 15 a Gryfino, tel. 91 416 34 22. Wyjeżdżając z Gryfina ul. Łużycką kierujemy się w stronę elektrociepłowni Dolna Odra a po przejechaniu mostu na rzece Tywa skręcamy w prawo pod rurami i dojeżdżamy na parking.

Dane łowiska
W okolicy