Jezioro Mała Kalwa

Mała Kalwa to przepiękne, mazurskie, linowo-szczupakowe jezioro okolone gęstymi lasami. Położone jest na potężnym półwyspie Ostrów, otoczonym wodami o wiele obszerniejszego jeziora Wielka Kalwa. Mała Kalwa ma powierzchnię około 10 ha, owalny kształt, maksymalną głębokość sięgającą około 4 m. Prawie całe jezioro jest porośnięte grążelem, natomiast linię brzegową tworzą trzcinowiska. Między pływającymi liśćmi tworzą się oczka odkrytej wody. Właśnie tam łowi się ryby.

W Małej Kalwie występują przede wszystkim kapitalne liny, z tym że większe ryby ze względu na charakter łowiska są prawie nie do wyholowania. Są także szczupaki, okonie, płocie, leszcze, węgorze, krąpie i bardzo duże karasie oraz wzdręgi. Jezioro to ma niewiele miejsc (zaledwie kilka) do wędkowania z brzegu, łatwiej więc eksplorować je wędkarsko ze sprzętu pływającego, jednak warunki terenowe mogą utrudnić jego zwodowanie. Stali bywalcy łowią tu liny na rosówki i gotowane ziemniaki, którymi wcześniej nęcą wybrane „oczko” pośród roślin.

Jeżeli nie dysponujemy sprzętem pływającym, warto wziąć ze sobą wodery, ponieważ nawet w najbardziej dostępnych miejscach brzeg jeziora jest błotnisty. Ze względu na rośliny dobrze także mieć ze sobą podbierak z dłuższą rękojeścią.

Sekrety łowiska

Silnie zarośnięte wody jeziora stanowią poważne utrudnienie dla spinningistów, ale w wolnych od roślin przesmykach i oczkach da się łowić tą metodą. Szczupaki mogą bardzo agresywnie atakować przynęty spinningowe, prowadzone płytko, w wąskich korytarzach pomiędzy roślinnością.

Informacje

Gospodarzem jeziora jest Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o., nr tel.: (0) 896 212 009. Zezwolenia można nabyć w Pasymiu, na ulicy Wypoczynkowej 2.

Ceny zezwoleń:

1 dzień – 15 zł,

3 dni – 40 zł,

7 dni – 80 zł,

14 dni – 120 zł.

Dojazd nad jezioro drogą Olsztyn–Szczytno do Pasymia, stamtąd gruntową drogą na półwysep Ostrów, gdzie znajduje się jezioro.

Dane łowiska
Adres
Wypoczynkowej 2, 12-130 Pasym
Właściciel
Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o
Województwo
Telefon
896212009
W okolicy