Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Łupawa od elektrowni w Łebieniu do starego młyna w Damnie

Ten 7-kilometrowy odcinek rzeki jest udostępniony do wędkowania metodą muchową. Od mostu przy ośrodku hodowlanym w Damnicy do młyna w Damnie dodatkowo dozwolony jest spinning.

Odcinek tuż poniżej stopnia wodnego w Łebieniu jest najmniej dziki i malowniczy, ale ze względu na równy uciąg wody, dostępność brzegów i dużą szerokość koryta to dobre miejsce do nauki muchowania. Przy okazji można podziwiać piękny most kolejowy. Dalej w dół rzeki przeplatają się płytkie, szybkie prostki z roślinnością podwodną i odcinki głębokie, mocno meandrujące. Płytkie bystrza dobre są w lecie, gdy lipienie i pstrągi szukają chłodnej, natlenionej wody. Zimą więcej ryb znajdziemy w ciemnych, głębokich dołach ze spowolnioną wodą gdzieś na zakrętach lub za przeszkodami, których na Łupawie nie brakuje. Niestety, powalone drzewa przecinające całe koryto są sukcesywnie usuwane przez organizatorów spływów kajakowych. Nie tylko z tego względu rzeka zmienia się z miesiąca na miesiąc. Odwiedzając te same miejsca, za każdym razem możemy się nauczyć czegoś nowego. Łupawa jest dziką rzeką z mocno zarośniętymi brzegami, płynie przez tereny bagienne. Wędkowanie tutaj nie należy do łatwych. Ze względów bezpieczeństwa warto przynajmniej pierwsze wyprawy zaplanować we dwójkę. Przed wyprawą na kropki koniecznie trzeba się zapoznać z regulaminem łowiska dostępnym na stronie http://lupawa.trzyrzeki.pl. Na łowisku obowiązują haczyki bezzadziorowe. Nocleg można zaplanować w położonym nad samą rzeką młynie w Damnie lub w domku wędkarskim koła „Trzy Rzeki” trzyrzeki@wp.pl.

Informacje:

Odcinek Łupawy od piętrzenia w Łebieniu do młyna w Damnie to łowisko specjalne koła PZW „Trzy Rzeki”, Okręg PZW Słupsk, na którym wprowadzono całkowity zakaz zabierania ryb. Zakup licencji: Zbigniew Buśkiewicz, tel. kom. 504 083 104, Jan Mędrkiewicz, tel. kom. 793 118 876 lub trzyrzeki@trzyrzeki.pl.

Sekrety łowiska:

W upalne dni można liczyć na wieczorne żerowanie potokowców, gdy ledwo widać muszkę na wodzie. Pstrągi i lipienie dobrze reagują na popularne sarniaki i brązki ze złotymi główkami.

Dane łowiska
W okolicy